Beşeri sermaye teorisi açısından, sosyal bilimler alanında eğitim veren bir fakültede öğrenci birim maliyetlerinin hesaplanmasına ilişkin bir model denemesi
Application of a model regarding to the calculation of student unit cost in terms of humancapital theory in a faculty in the field of social science education
  1. Tez No: 73956
  2. Yazar: AHMET ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAYARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Büyüme oranlarını hesaplama çalışmaları yapan ekonomistler, yirminci yüzyılın ikinci yarısının hemen başlarında, ekonomik çıktıların, girdi değerlerine göre daha fazla olduğunu ve bu farkın da insana yapılan yatırımın işgücü verimliliğini artırmasından kaynaklandığını saptamışlardır. Bunun üzerine insanın verimliliğini artıran bir faktör olan eğitim alanındaki araştırmalara önem verilmeye başlanmış ve bir insanın yaşamının da karlılığının hesaplanması gerektiği konusunda görüşler. ortaya atılmıştır. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda, girdi ve çıktılar arasında ortaya çıkan farkların bilimsel açıklaması ilk olarak T.W.Schultz tarafından yapılmış ve elde edilen bulgular“Beşeri Sermaye Teorisi”olarak isimlendirilmiştir. Teoriye göre; belirli bir alanda, ülkenin gereksinim duyduğu sayının üzerinde işgücünün yetiştirilmesi, gelir dağılımının bozulması ve işsizlik gibi sonuçları da beraberinde getirecektir. Bu durum, kalkınma planları hazırlanırken işgücü gereksiniminin miktar ve kalite olarak saptanması, planda belirtilen sayıda işgücünü yetiştirebilmek için de bütçede ne kadar ödenek ayrılması gerektiği konularının önemini ortaya çıkarmıştır. Teoride kişilerin yetenekleri ve ekonomik durumları, eğitim talebini etkileyen faktörler olarak ortaya konulmakta ve yaşamsal kazançların artmasında şans faktörü de bir gerçek olarak kabul edilmektedir. Teorinin temelini oluşturan“kişilerin yaşamsal karlarının hesaplanması”konusu ise, kişilerin yaşamsal maliyetlerinin ve yaşamsal kazançlarının hesaplanmış olmasına bağlıdır. Yaşamsal maliyetlerle yaşamsal kazançlar da, kişilerin eğitim ve yetenekleri ile ailelerin ekonomik İÜdurumlarına göre farklılıklar gösterir. Bu nedenle, kişiler için standart bir kar oranı hesaplamak mümkün değildir. Ancak bir ülkede belirli kurumlar ve bu kurumlarda kişilere verilen meslekler itibariyle karlılık oranlarının hesaplanması gerçekleştirilebilir. Ayrıca, teorinin ortaya koyduğu düşünceden hareket ederek, eğitim yatırımlarında rasyonelliği sağlamak ve buna bağlı olarak da eğitim talebini yönlendirmek mümkündür. Bu durumu gerçekleştirebilmek için, öncelikle eğitim yatırımlarının planlanması, söz konusu yatırımlar için katlanılması gereken fedakarlıkların ve beklenen harcamaların farklı eğitim kurumlarına düşen paylarının hesaplanması gerekir. Bu tutarlar kullanılmak suretiyle de farklı eğitim kurumlarına ait toplam kurum eğitim maliyetleri, hesaplanan tutarlar öğrenci sayılarına bölünmek suretiyle de birim eğitim maliyetleri bulunabilir. Böyle bir uygulamada, gerçekleşmiş harcama ya da fedakarlık tutarları ile maliyet hesaplamaları yapılabileceği gibi, bütçe verilerini de kullanmak mümkündür. Toplam eğitim kurumu maliyeti hesaplanırken, ortaya çıkan birbirinden farklı harcama ve fedakarlıkların sistemli ve anlamlı bir şekilde ana gruplara dönüştürülerek, eğitim maliyeti kapsamına alınması gereken giderlere de açıklık kazandırılması gerekir. Toplam kurumsal ve birim eğitim maliyetleri hesaplanan araştırma konusu eğitim kurumu, bağımsız nitelikte olmayıp, ayrıca iki üst kuruma daha bağlıdır. Bu nedenle, toplam kurumsal eğitim maliyetleri ve birim eğitim maliyetlerinin hesaplanmasında, söz konusu üst kurumlara ait harcamalar da bütçe rakamları esas alınmak suretiyle ve kuruma düşen paylar, kademeli gider dağıtım yöntemi uygulanarak maliyetlere dahil edilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Economists, trying to calculate the rates of growth, have found out in the very beginning of the second half of the twentieth century that economic output was more than the input rates and that this difference stemmed from the fact that the investment in human beings increased the productivity of labor force. For this reason, importance has been given to the studies on education, which is a factor increasing the productivity of human beings, and opinions have been put forward suggesting that the profitability in human life should also be calculated. As a result of the studies on this issue, T.W. Schultz has made the first scientific explanation regarding the difference between the input and the output, and the resulting findings were named as the“Human Capital Theory”. According to this theory, increasing the number of labour force in a way to exceed the amount required by the country will bring about various problems such as imbalances in income distribution and unemployment. This fact has revealed the necessity for determining the need of labour force in terms of quantity and quality and the amount of funds to be allacated from the budget for the provision of the number of labour force stated in the plan. Theoretically, abilities and economic conditions of people are given as the factors affecting the demand for education, and the factor of chance is also accepted as a factor increasing the living incomes. The subject of“calculating the living profits of the people”, which constitutes the basis of the theory, depends on the condition that the living cost and the living incomes of the people have been calculated. The living cost and the living incomes have varieties depending on the persons' education, their capabilities, and their family's economical situations.Therefore, it is not possible to calculate a standart profit rate for the people. However, profitability rates could be calculated in view of certain institutions in a country and of the jobs assigned to the people in these institutions. Setting out from the idea put forward by the theory, it isalso possible to realize the rationality in the education investments and in connection with this, to channellize the demand for education. In order to realize such a situation, first of all, education investments should be planned and the shares for sacrifices to be suffered as well as the expected expenses should be calculated for different educational institutions. Using these amounts, total institutional education costs for different educational intitutions could be calculated and by dividing these amounts into the number of the students, individual educational cost could be found. In such a practice, it is possible to make cost calculations using the amounts of sacrifices or expenses made, as well as using the budget data. While calculating the total institutional educational cost, different expenses and sacrifices that occur chould be transformed into main groups in a systematic and meaningful way, and the expenditures that needs to be included in the scope of educational cost should be clarified. The educational intitution, total institutional and individual education cost of which are calculated, does not have an independent character and is subordinated to two other higher institutions. For this reason, when calculating the total educational costs and individual education costs, the expenditures of these higher institutions based on the budgetary numbers and the shares of the institution have been included in the costs by applying the gradual expense distribution method. VI