Kavramlara dayalı tarih öğretimi
Teaching history based on concepts
  1. Tez No: 73964
  2. Yazar: AHMET SAİT CANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAĞRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Alan araştırması niteliği taşıyan bu araştırma, üç ana bölüm olarak düzenlenmiştir. Kavramların ve kavram öğretiminin tarih öğretimindeki yeri ve önemine ilişkin bu araştırmada, aşağıdaki noktaların aydınlatılmasına çalışılmıştır: - Kavramın tanımı, özellikleri - Kavram öğretimi nedir, tarih dersindeki yeri nedir? - Kavram öğretimine ait metod ve teknikler tarih öğretimine ne yönde katkı sağlamaktadır? - Kavramlara dayalı tarih öğretimine yönelik ne gibi yöntem, teknik ve grafik malzemeler kullanılabilir? Araştırmada bu sorulara cevap bulabilmek için yurt içi ve yurt dışı ilgili yayın ve araştırmalar taranmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, tarih derslerinde kavram öğretimine yönelik kullanılabilecek Anlam Çözümleme Tabloları, Kavram Ağları, Kavram Haritaları gibi grafik malzemeler; tümevarım, tümdengelim gibi sözel yöntemler örneklendirilerek aktarılmıştır. Araştırma, kavramlara dayalı tarih öğretimi ile tarih derslerinin daha ilginç ve zihinlerde daha kalıcı olabileceğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research which has the quality of an“area research”is designed as having three main parts. In this research which has designed to investigate the concepts and their importance in history education; the following points were tried to be illuminated: - The definition and qualifications of the concept - What is“concept education”and its importance in the history lessons? - How do methods and techniques of concept education contribute to history education? - What kind of techniques and graphical materials can be used in history education related to concepts? * In order to find answers to these questions, related literature was reviewed. In the light of the results obtained; some graphical materials like Tables of Meaning Analysis, Semantic Network, Concept Maps and some oral method like Induction and Deduction were examined and explained with examples. This research proposes that with the help of history education by using concepts, history lessons will be more interesting and easy to remember. We can overcome the difficulties of history discipline containing abstract terms by the help of concept education as reviewed in this investigation.