Meme kanserli hastalarda tümör belirteçlerinin histopatolojik vedemografik özelliklerle ilişkisi ve metastaz gelişimini belirleyici rolü
The relationship between tumor markers and histopathologic and demographic features of patients with breast cancer and their distinctive role in metastatic process
- Tez No: 739648
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmada karsinoembriyonik antijen (CEA) ve kanser antijen 15-3 (CA15-3) düzeylerinin meme kanseri hastalarında histopatolojik ve tanısal özellikler ile ilişkisini ve nüks belirlemedeki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Metod: Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji ve Radyasyon Onkolojisi polikliniklerinde meme kanseri tanısı ile takip edilen 482 kadın hastanın dosyaları retrospektif olarak değerlendirildi. Sonuç: Hastaların ortanca yaşı 49 olup, CEA düzeyleri postmenopozal hastalarda daha yüksekti. (p=0.022). CEA ve CA15-3 düzeyleri ile nodal tutulum arasında ilişki saptanmadı (p = 0.689,0.379). CEA düzeyleri endokrin duyarlı hastalarda belirgin olarak yüksekti(p=0.007). HER2 negatif hastalar daha yüksek CEA ve CA 15-3 düzeylerine sahipti (p=0.017 ve 0.011). Metastatik hastalar değerlendirildiğinde metastaz öncesi CEA ve CA15-3 düzeylerinin anlamlı olarak yüksek olduğu görüldü (p=0.016 ve 0.008). Metastaz yeri ile tümör belirteçleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. CEA ve CA15-3 metastaz öngörmedeki rolü incelendiğinde ROC analiz kesim değerleri sırasıyla 1.3 ng/ml ve 14 U/ml olarak saptandı. CA15.3 ve CEA düzeylerinin duyarlılıkları sırasıyla; 83.33% ve 87.50%; spesifiteleri 40.80% ve 41.14% olarak saptandı. Tartışma: CEA ve CA15-3; meme kanserinde metastaz erken tanısında kullanışlı belirteçlerdir ve yüksek seviyeleri kötü prognostik faktörlerle ilişkilidir. Bu belirteçler meme kanseri prognozunu öngörmede ucuz ve kolay ulaşılabilir yöntemler olup, göz ardı edilen faydaları son yıllarda ortaya konan çalışmalarla tekrar gündeme gelmiştir. Daha duyarlı eşik değerlerin belirlenebilmesi için konuyla ilgili çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background: Tumor marker monitoring is generally performed by physicians, although in many guidelines, it has not been recommended for breast cancer (BC). In this study, we aimed to evaluate the association of serum CA 15-3 and CEA levels with clinicopathological parameters in patients with BC and the prediction of recurrence. Methods: The records of 482 female patients with breast cancer diagnosis followed in Medical Oncology and Radiation Oncology clinics of Kartal Dr. Lutfu Kırdar Education and Research Hospital between 2000 and 2012, were evaluated retrospectively. Results: The mean age of the patients was 49±11.9. CEA levels were significantly higher in postmenopausal patients (p=0.022). There was no association between CEA and CA 15-3 levels and nodal involvement (p = 0.689,0.379; respectively). CEA levels were significantly higher in endocrine sensitive patients (p=0.007). HER2 negative patients had significantly higher levels of CEA and CA 15.3 (p=0.017 ve 0.011, respectively). The evaluation of metastatic patients showed that CEA and CA15.3 levels, analyzed before metastasis were significantly elevated (p=0.016 ve 0.008, respectively). There was no relation between the metastasis site and CEA, CA15.3 levels (P=0.936, 0.201,respectively). İn order to determine the role of CEA and CA15.3 levels in the prediction of metastasis, ROC analysis was performed and cut-off values were 1.3 ng/ml and 14 U/ml, respectively. Sensitivities of CA15.3 and CEA levels were found as 83.33% and 87.50%; specificities were 40.80% and 41.14%, respectively Conclusions: CEA and CA15-3 are useful as tumor markers for early diagnosis of metastases and their elevations were associated with clinicopathological parameters of breast cancer patients. Since these markers are considered as a cheap and easy accessible way of predicting breast cancer prognosis, further interest in evaluation of their utility is needed in line with recent guidelines.