A case study: Costa Rican perception of Nicaraguan migrants
Bir vaka çalışması: Kosta Rika'daki Nikaragualı göçmen algısı
- Tez No: 739697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kosta Rika, beyaz ulus olma fikrine dayanan ve aynı zamanda pasifist ve demokratik geleneğiyle gurur duyan bir ülkedir. Gerçekten de insani gelişme, insan hakları, sağlık hizmetlerine ve teknolojilere erişim açısından Latin Amerika'nın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Bu ülke aynı zamanda 1948'den beri düzenli ordusu olmayan dünyadaki birkaç ülkeden biridir. Öte yandan özellikle ülkenin kuzeyini sınırlayan Nikaragua'dan yoğun bir göç akımı vardır. Kosta Rika'ya hem düzensiz hem de yasal yollarla gelen Nikaragualı göçmenlerin bu akışının birçok nedeni var. Ancak bu“yabancıların”sayısının her yıl artmasıyla birlikte Kosta Rika toplumu, yukarıda var olduğu sayılan özelliklere dayalı kimliklerini kaybetmek üzere olup olmadıklarını sorgulamaktadır. Kimileri buna yabancı düşmanlığı diyor, öte yandan ülkelerinde yaşayan Nikaragualılara karşı bu tutuma karşı çıkan sıradan vatandaşların yanı sıra çok sayıda akademisyen var. Bu tezde önemli olan, Nikaragua nüfusunun ontolojik olarak tehdit altında veya başka bir deyişle ontolojik olarak savunmasız hissediyor olmasıdır; bu terim, bu tezde, ekonomik ve siyasal sebeplerle göç etmek zorunda kaldıkları ülkede karşı karşıya oldukları sosyal ve kültürel olarak varoluşsal durumu açıklamak için kullanılmıştır. Bu tez, Kosta Rika vatandaşlarının günün sonunda kendi ülkelerinde şu anki komşularıyla çatışmalara yol açan ve sözü edildiği üzere demokratik ve barışçıl kimliklerine olan yüksek bağlılıklarını açıklamak için halihazırda var olan“ontolojik güvenlik”terimini tartışacaktır.
Özet (Çeviri)
Costa Rica is proud of its pacifist and democratic tradition based on the idea of being a white nation. It is indeed one of the most developed countries in Latin America in terms of human development, human rights, access to health care services and technologies. It is also one of the few countries that do not possess a regular army since 1948. On the other hand, there is a great amount of migration flow especially from Nicaragua bordering the north of the country. There are many reasons for this flow of Nicaraguan migrants, who arrive in Costa Rica both in irregular and legal ways. However, with the amount of these“foreigners”increasing every year, the Costa Rican society has been asking whether they are about to lose their identity, whose self-perceived aspects are mentioned above. Some call this xenophobia, while there are many academicians and ordinary citizens who oppose this attitude against the Nicaraguans living in their country. What matters, in this thesis, is that the Nicaraguan population has been feeling ontologically threatened, or in other words ontologically vulnerable, a term which is employed in this thesis to explain the socially and culturally existential situation they are facing in the country to which they, for economic or political reasons, had to migrate. This thesis will discuss an already existing term,“ontological security”to explain the Costa Rican nationals' attachment to their perceived democratic and peaceful identity, which eventually leads to the conflicts with their now-neighbors in their own country.