1980 sonrası Türk resim sanatının örgütlenmesi
The organization of Turkish painting after 1980
- Tez No: 739710
- Danışmanlar: PROF. LEYLA VARLIK ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de 1980 ve sonrası resim sanatı ve resim sanatının günümüz koşullarında bir piyasaya dönüşmesi ve küresel sanata adapte olma süreciyle sanat piyasasına etki eden aktörlerin üzerinde durulmuştur. Bu aktörlerin Türk resim sanatını nasıl ve ne ölçüde etkilediği, bu etkinin sonucunda müze, galeri, koleksiyoner, fuar, sanat kurumları, bienal ve müzayedelerin yanı sıra sanat hamilerinin Türk resim sanatına nasıl yön verdiği incelenmiş, sanatın kurumsallaşması ve örgütlenmesi durumu analiz edilmiştir. Türk resim sanatı piyasasında 1980'li yıllarla birlikte sanat kurumları ve vakıfları açılmış, galerilerin sayısı artmış, koleksiyoncu sayısında artış gözlemlenmiş ve sanata destek olan sponsor sayıları artmaya başlamıştır. Özel müzelerin açılmasıyla birlikte müzelerin yaşayan mekânlara dönüşmesiyle, sanat alanında yeni iş kolları ortaya çıkmıştır. Müzeler, daimi eser sergilemenin dışında, geçici sergilere ve koleksiyon sergilerine de ev sahipliği yapmış, etkinlik, panel, atölye gibi faaliyetlerle kendilerini yenilemişlerdir. Müzayedeler ise statü sahibi olan koleksiyonerlerin uğrak yeri olmuş, resim sanatının piyasasını dönem dönem belirlemişlerdir. İstanbul'da küratörlük sisteminin de oturmaya başlamasıyla daha kapsamlı, temalı, seçili sergiler açılmaya başlamıştır. Küratörlükle birlikte fuar ve bienallerin etkinliğinin artmasıyla yazılı ve görsel medya, sanata daha çok zaman ayırır olmuş, fuar ve bienal açılışları da elit kesimin boy gösterdiği davetler statüsüne girmiştir. İstanbul Bienali, sanat fuarları, müzayedeler, sanat galerileri, müzeler ve sanat kurumları, koleksiyonerler, küratörler, sanat yayınları, sanat yazar ve eleştirmenleri, sanat dernek ve birlikleri, vakıflar, sponsorluklar, organizasyon şirketleri, internet ve sanatçılar, sanat piyasasının aktörleri olarak örgütsel bir yapıya dönüşerek, rollerini hem görünür kılmış hem de etkilerini güçlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the art of painting in Turkey after 1980 and the transformation of painting art into a market in today's conditions and the actors affecting the art market with the process of adapting to global art are emphasized. How and to what extent these actors affected the Turkish art of painting, as a result of this influence, how museums, galleries, collectors, fairs, art institutions, biennials and auctions, as well as art patrons, steered Turkish painting art, and the state of institutionalization and organization of art were analyzed. With the 1980s, art institutions and foundations were opened in the Turkish painting market, the number of galleries increased, the number of collectors increased, and the number of sponsors supporting art began to increase. With the opening of private museums and the transformation of museums into living spaces, new business lines have emerged in the field of art. In addition to exhibiting permanent works, the museums also hosted temporary exhibitions and collection exhibitions, and renewed themselves with activities such as events, panels and workshops. Auctions, on the other hand, have been frequented by collectors who have status, and have determined the market of painting art from time to time. With the establishment of the curatorial system in Istanbul, more comprehensive, themed and selected exhibitions began to be opened. With the increase in the effectiveness of fairs and biennials together with curation, the written and visual media allotted more time to art, and the opening of fairs and biennials became the invitations for the elite. Istanbul Biennial, art fairs, auctions, art galleries, museums and art institutions, collectors, curators, art publications, art writers and critics, art associations and unions, foundations, sponsorships, organization companies, internet and artists, as actors of the art market, have an organizational structure. By transforming into a structure, it has made its roles visible and strengthened its effects.