COVID-19 nedeniyle acil servise kabul edilen yaşlı hastalarda prognostik nutrisyonel indeks (PNI) ile mortalite arasındaki korelasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation between the prognostic nutritional index (PNİ) and mortality in elderly patients admitted to the emergency department because of COVID-19
  1. Tez No: 739711
  2. Yazar: HASAN BALIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. YUNSUR ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
AMAÇ: Bu çalışmadaki amaç, 65 yaş ve üzeri Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) ile enfekte olmuş hastalarda beslenme durumu hakkında bize bilgi veren Prognostik Nutrisyonel İndeks (PNI) skoru ile hastalığın mortalitesi arasında ilişki olup olmadığını değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma retrospektif bir çalışmadır. 01.08.2020 ve 01.02.2021 tarihleri arasında Keçiören Eğitim ve Araştırma Pandemi Polikliniği'ne başvuran ve Acil Tıp Kliniği'ne konsülte edilen veya primer olarak Acil Tıp Kliniği'ne başvuran ve hastaneye yatırılarak takip edilen hastalar dahil edilmiştir. Tüm veriler retrospektif olarak toplanmıştır. Hastalara ait demografik özellikler, laboratuar sonuçları, hesaplanmış PNI değerleri, hastaneye yatış, taburculuk ya da vefat durumları önceden hazırlanmış olan veri toplama formuna kaydedilmiştir. Hastaların albumin değerleri 10 ile çarpılarak elde edilen değer, 0.005 ile çarpılan lenfosit sayısına eklenerek hastaların Prognostik Nutrisyonel İndeks skorları (PNI) hesaplanarak veri toplama formuna kaydedilmiştir. Elde edilen PNI skoru ile hastaların hastane içi mortalitelerinin ilişkisi değerlendirilmiştir. Hastaların mortalite durumlarıyla ilgili bilgi hastane otomasyon sisteminden elde edilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya 244'ü kadın, 249'u erkek olmak üzere toplam 493 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özelliklerine bakıldığında ölen hastaların çoğunluğunun erkek olduğu, yaş ortalamasının daha yüksek olduğu, hipertansiyon, aterosklerotik kalp hastalığı ve kronik böbrek hastalığının daha sık görüldüğü, yoğun bakım ve mekanik ventilatör ihtiyacının daha fazla olduğu saptandı. Yine ölen hastaların laboratuvar bulgularına bakıldığında platelet seviyeleri, albumin düzeyleri, lenfosit sayıları, ferritin düzeyleri ve PNI skorları daha düşük çıkmıştır. Üre ve kreatin değerleri, CRP değerleri, WBC ve nötrofil sayıları, troponin ve d-dimer düzeyleri yüksek çıkmış ve bu sonuçların tamamının istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to evaluate whether there is a relationship between the Prognostic Nutritional Index (PNI) score, which gives us information about the nutritional status of Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) patients over 65 years of age, and mortality. MATHERIALS AND METHODS: The study is a retrospective study. Patients who applied to the Keçiören Education and Research Pandemic Outpatient Clinic between 01.08.2020 and 01.02.2021 and were consulted to the Emergency Medicine Clinic or who applied to the Emergency Department for primary purposes and were followed up in the hospital were included. All data were collected retrospectively. Demographic characteristics of the patients, laboratory results, calculated PNI values, hospitalization, discharge or mortality were recorded in the data collection form. The value obtained by multiplying the albumin values ​​of the patients by 10, was added to the lymphocyte number multiplied by 0.005, and the Prognostic Nutritional Index scores (PNI) of the patients were calculated and recorded in the data collection form. The relationship between the obtained PNI score and the in-hospital mortality of the patients was evaluated. Information about the mortality status of the patients was obtained from the hospital automation system. RESULTS: A total of 493 patients, 244 women and 249 men, were included in the study. When the demographic characteristics of the patients were examined, it was determined that the majority of the patients who died were male, the average age was higher, hypertension, atherosclerotic heart disease and chronic kidney disease were more common, and the need for intensive care and mechanical ventilation was higher. Again, when the laboratory findings of the patients who died were examined, the platelet, albumin, lymphocyte counts, ferritin levels and PNI values were found to be lower.