Increasing differentiation efficiency of human induced pluripotent stem cell derived lacrimal gland organoids
İnsan indüklenmiş pluripotent kök hücre kaynaklı lakrimal bez organoidlerinin farklılaşma verimliliğinin arttırılması
  1. Tez No: 739747
  2. Yazar: SUDE UYULGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Genetik, Biology, Bioengineering, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gözyaşı bezi olarak da bilinen lakrimal bez (LB), gözün dış yüzeyini kaplayan elektrolitleri ve proteinleri salgılayarak gözyaşı sıvısını oluşturur ve oküler yüzeydeki dengeyi korur. Bir ekzokrin bez olarak lakrimal bez, gözyaşı sıvısı üreterek gözün yüzeyinin nemli kalmasından sorumludur. LB 'nin hasar görmesi nedeniyle fonksiyon kaybının oluşması göz sağlığını ve görme kalitesini olumsuz etkiler. İnsan nüfusunun önemli bir kısmı kuru göz hastalığı gibi LB'de fonksiyonel bozukluklara dayalı göz hastalıklarından etkilenmesine rağmen, insan LB oluşumu ve gelişimi üzerine yapılan çalışmalar sınırlıdır. LB, dallanarak gelişen bir yapıdır ve tıpkı tükürük bezleri veya meme bezleri gibi ancak bu süreç tamamlandığında yapısal ve işlevsel olgunluğuna ulaşır. Bu çalışmada, insan kaynaklı pluripotent kök hücreler (hiPSC'ler), tomurcuklanma ve dallanma morfogenezinin özetlenmesiyle in vitro LB özelliklerine sahip hücrelere farklılaştırılmıştır. Dallanma, farklılaşma etkinliğini arttırmayı amaçlayan eksojen FGF10 ve BMP7 proteinleri ile uyarım sağlanmıştır. Ek bir yaklaşım olarak LB modelleri, doğal ortamı daha iyi taklit etmek ve daha gerçekçi LG modelleri geliştirmek için mikroakışkan platformlar kullanılarak dinamik koşullar altında geliştirilmiştir. Bu kapsamda gen ifadelerinin RNA ve protein seviyelerinde bu uyarının etkileri incelenmiştir. Sonuçlar, tomurcuklanma ve dallanma gelişiminin, ekzojen destekleyici proteinler kullanılarak in vitro olarak indüklenebileceğini göstermektedir. Ayrıca geliştirilen modeller dinamik koşullar kullanılarak iyileştirilebilir ve bu platformlar ileriki çalışmalarda terapötik yaklaşımlar için potansiyel bir platform olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The lacrimal gland (LG), also known as the tear gland, maintains homeostasis on the ocular surface by secreting electrolytes and proteins creating the aqueous layer of the tear film. As the main exocrine gland of the eye, it lubricates and protects the eye by the production of lacrimal fluid. Loss of function due to damage to the LG adversely affects eye health and vision quality. Although a large part of the human population is affected by eye diseases based on functional disorders in the LG such as dry eye disease, studies on human LG formation and development are limited. The LG is a structure that develops by branching, and it reaches its structural and functional maturity only when this process is completed, similar to salivary or mammary glands. In this study, human induced pluripotent stem cells (hiPSCs) were differentiated into cells with characteristics of LG in vitro by recapitulating budding and branching morphogenesis. Branching was stimulated via exogenous FGF10 and BMP7 proteins aiming to increase the differentiation efficiency. As an additional approach, the LG models were developed under dynamic conditions using microfluidic platforms to better mimic the native environment and develop more realistic LG models. In this context, the effects of this stimulation were examined at the RNA and protein levels of gene expressions. The results suggest that budding and branching development could be induced in vitro using exogenous supportive proteins. Additionally, developed models could be improved using dynamic conditions and these platforms could be used as a potential platform for therapeutic approaches.