Determining global food security perceptions of agriculture faculty students: A case of Isparta University of Applied Sciences
Ziraat fakültesi öğrencilerinin küresel gıda güvencesi algılarının belirlenmesi: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi örneği
- Tez No: 739795
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, ziraat fakültesi öğrencilerinin küresel gıda güvencesine ve gıda sistemlerine yönelik tehditlere ilişkin algıları ile gıda güvencesizliği ile mücadele, gıda güvenirliliğinin iyileştirilmesi ve sürdürülebilir gıda sistemlerinin kurulmasına yönelik önerilerini belirlemek amaçlanmıştır. Öğrencilerin bu amaçla geliştirilen ve bilgi düzeylerini belirleyen ifadelere katılma dereceleri Likert ölçeği ile belirlenmiştir. Hesaplanan Cronbach alpha katsayısı 0.817 olarak bulunmuştur. Kaiser-Meyer-Olkin değeri 0.822 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed at determining the global food security perceptions of students in the faculty of agriculture and their suggestions for reducing food insecurity, improving food safety, and building sustainable food systems. The students' degree of agreement establishing their knowledge level was determined by the Likert scale. The Cronbach's alpha α was 0.817, and the Kaiser-Meyer-Olkin test was 0.822 indicating the sample size was sufficient for factor analysis.