X, Y, Z kuşaklarında empati düzeyinin yaşam doyumuna etkisi
The effect of empathy level on life satisfaction in X, Y, Z generations
  1. Tez No: 739800
  2. Yazar: MERVE ÇIBIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Empati kavramı“bireylerin, diğer bireyin hislerini veya akıllarından geçirdiklerini, başka bir çabaya ihtiyaç duymadan çözümleme ve çözümledikleri hakkında yorum yapabilme becerisi”olarak açıklanabilir. Araştırma, empati düzeyi ve ilişkili olduğu faktörlerin X, Y ve Z kuşakları arasındaki ilişkiyi incelemeyi hedeflemektedir. Araştırmaya X, Y ve Z kuşağından 200'er olmak üzere toplam 600 birey dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan X ve Y kuşağındaki bireylere Sosyodemografik Bilgi Formu, Empatik Beceri Ölçeği B Formu, Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği, Z kuşağındaki bireylere ise Sosyodemografik Bilgi Formu, Temel Empati Ölçeği ve Çocuklar İçin Yaşam Doyum Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 25.0 programında analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre X kuşağındaki bireylerde empatik beceri ölçeği ve yetişkin yaşam doyumu ölçeği alt parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The concept of empathy can be explained as“the ability of individuals to analyze the feelings of the other individual without the need for any other effort and to comment on what they have resolved”. The research aims to examine the relationship between X, Y and Z generations of empathy level and related factors. A total of 600 individuals, 200 each from X, Y and Z generations, were included in the study. Sociodemographic Information Form, Empathic Skills Scale B Form, Adult Life Satisfaction Scale, and Sociodemographic Information Form, Basic Empathy Scale and Life Satisfaction Scale for Children were applied to the individuals in the X and Y generation who participated in the study. The data of the research were analyzed in SPSS 25.0 program. According to the results of the study, there is no statistically significant difference in the sub-parameters of the empathic skill scale and adult life satisfaction scale in individuals in the X generation (p0.05).