Biochemical study for the role of serum uric acid and catalase in monitoring the control of glycemia in type 2 diabetic patients
Tip 2 diyabetik hastalarda glisemi kontrolünün izlenmesinde serum ürik asit ve katalazın rolü için biyokimyasal çalışma
  1. Tez No: 739801
  2. Yazar: MARWAH ABD ALI ALBIDHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, PROF. DR. RAİD M. H. ALSALIH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, tip 2 diyabetli (T2DM) glisemik kontrollü hastalardan oluşan farklı gruplarda ürik asidin rolünü araştırmayı amaçlamıştır. İlgi, T2DM hastalığındaki rollerini ilan etmek için antioksidan malzemeler olarak çinko ve katalaz içeriyordu. Çalışmaya, glisemik kontrollerine göre, zayıf glisemik kontrol, adil glisemik kontrol ve iyi glisemik kontrol olarak adlandırılan üç alt gruba eşit olarak ayrılan T2DM hastalığı olan 75 hasta dahil edildi ve çalışmayı kontrol etmek için sağlıklı 25 kişi daha vardı. Sonuçlar, zayıf glisemik kontrol T2DM hastalarında, sağlıklı insanlara kıyasla çinko ve katalaz düzeyinde bir azalmaya eşlik eden ürik asitte önemli bir artış göstermiştir. T2DM hastaları, lipid profili parametrelerinde önemli bir değişiklik göstermiştir. Zayıf glisemik kontrol T2DM hastaları, ürik asit ve kolesterol arasında pozitif bir korelasyon gösterirken, adil glisemik kontrol T2DM hastaları, ürik asit ve açlık glukoz seviyesi arasında pozitif korelasyon göstermiştir. Sonuç olarak, zayıf glisemik kontrol, ürik asit düzeyinde artış ve antioksidanlarda azalma ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
This study has aimed for investigating the role of uric acid in different groups of glycemic controlled patients with (T2DM). The interest was involved zinc and catalase as antioxidant materials to declare their role in T2DM disease. The study has included 75 patients with T2DM disease whom divided equally on three subgroups according to their glycemic control, which named poor glycemic control, fair glycemic control, and good glycemic control, and additional 25 people were healthy to control the study. According to the findings, persons with T2DM who have poor glycemic control had significantly higher levels of uric acid, which accompanied with a decrease in the level of zinc and catalase compared to the healthy people. Significant changes in the lipid profile characteristics have been seen in people with T2DM. Glycemic control is not being properly maintained T2DM patients have showed a positive link between uric acid and cholesterol, whereas fair glycemic control T2DM patients have demonstrated a positive correlation between uric acid and fasting glucose level. In conclusion, poor glycemic control associates with increase in the uric acid level and decrease in the antioxidants.