Examining the predictive roles of algebra learning field attitude and mathematical literacy self-efficacy on algebraic thinking of 8th grade students
8.sınıf öğrencilerinin cebir öğrenme alanı tutumu ve matematik okuryazarlığı öz-yeterliklerinin cebirsel düşünmeleri üzerindeki yordayıcı rollerinin incelenmesi
  1. Tez No: 739813
  2. Yazar: MERVE İNTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, 8.sınıf öğrencilerinin cebir öğrenme alanı tutumu ve matematik okuryazarlığı öz-yeterliklerinin cebirsel düşünmeleri üzerindeki yordayıcı rollerini incelemektir. Araştırma İstanbul'da bir devlet okulunda uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş olan 212 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada korelasyon araştırması kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Cebirsel Düşünme Testi, Cebir Öğrenme Alanı Tutum Ölçeği ve Matematik Okuryazarlık Öz-Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verileri analiz etmek için Betimsel İstatistik, Korelasyon ve Çoklu Regresyon analizleri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre seviye 0 ve 1 deki öğrenci sayısı diğer seviyelere göre daha fazlaydı. Regresyon analizi sonucunda öğrencilerin cebir öğrenme alanı tutumunun cebirsel düşünmelerinin anlamlı bir yordayıcısı olmadığı ve öğrencilerin matematik okuryazarlığı öz yeterliklerinin cebirsel düşünmelerinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Yani öğrencilerin cebirsel düşünmelerinin yüksek veya düşük düzeyde olmasında onların matematik okuryazarlığı öz yeterliğinin etkisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is that examining the predictor roles of 8th grade students' algebra learning field attitude and mathematical literacy self-efficacy on their algebraic thinking. The study was conducted with the participation of 212 students selected by convenience sampling method in a public secondary school in İstanbul. The correlation research was used in this study. Algebraic Thinking Test, Algebra Learning Field Attitude Scale and Mathematical Literacy Self-Efficacy Scale were used as data collection tools. Descriptive Statistics, Correlation and Multiple Regression analyzes were used to analyze the obtained data. According to the results of the analysis, the number of students at Level 0 and 1 was more than the number of students at other levels. The results of the regression analysis ascertained that algebra learning field attitude of students was not significant predictor of their algebraic thinking and mathematic literacy self-efficacy of students was significant predictor of their algebraic thinking. In other words, students' mathematical literacy self-efficacy had an impact on their high or low algebraic thinking levels.