Dış ticaret firmalarının yönetim kurullarının demografik özelliklerinin ihracat performanslarına etkileri
The effects of demographic characteristics of boards of directors on export performance
  1. Tez No: 739939
  2. Yazar: ALP AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÇANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, halka açık ihracatçı firmaların yönetim kurullarının demografik çeşitliliğine odaklanılmakta ve ihracat satışlarının toplam satışlara oranı olarak ölçülen ihracat performansı arasındaki ilişki incelenmektedir. Borsa İstanbul (BIST) Sınai Endeksinde listelenen ve Türkiye İhracatçılar Meclisi İlk Bin İhracatçı Raporlarında (TİM-1000) en az bir kez yer alma başarısını göstermiş olan ihracatçı firmalar incelemeye alınmıştır. Bunların dışındaki firmalar araştırmaya dahil edilmemiştir. Zaman boyutu 2016-2020 yıllarını kapsamaktadır. Birimlere ait finansal veriler KAP raporlarından alınmıştır. KAP `tan elde edilemeyen veriler açık kaynaklar üzerinden temin edilmiştir. Örneklem büyüklüğü 65 firmadan oluşmaktadır ve gözlem sayısı 325'dir. Araştırma yöntemi olarak regresyon analizi ve panel veri analizi yöntemleri kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler Stata 16 programı kullanılarak hesaplanmakta ve özet halinde sunulmaktadır. Araştırma modelinde toplam 7 hipotez test edilmektedir. Elde edilen ampirik bulgular sadece (H2)'i desteklemektedir diğer 6 hipotez ise desteklenmemektedir. (H2)'de ifade edilen, Kurul Üyesi Eğitim Düzeyi Çeşitliliğinin (KYED) ihracat performansı (IHPER) üzerinde sınır bir değerde de olsa pozitif anlamlı bir ilişki bulunmuş olması güncel bir bilgi sunmaktadır. Ayrıca kontrol değişkenlerinden yönetim kurulu büyüklüğü, yönetim kurulu başkanının rolü ve pazarlama yoğunluğunun etkilerinin anlamlı olması da çok önemlidir. Ampirik bulgular, yönetim kurulunun yapısının, firma pazarlama yoğunluğunun ve kurul üyelerinin demografik özelliklerinin bir bütün olarak firmanın ihracat performansını etkilediğini göstermektedir. Sonuçta, yönetim kurullarının ihracat performansına etkisini incelerken, firmanın yönetim kurulu liderlik yapısını, pazarlama faaliyetlerini ve üyelerin demografik özelliklerini bir bütünün parçaları olarak dikkate almak gerektiği yönünde yorumlanan bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the demographic diversity of the boards of directors of publicly traded exporters and examines the relationship between export performance, measured as the ratio of export sales to total sales. Export firms listed in the Borsa Istanbul (BIST) Industrial Index and which have succeeded in being included in the Top Thousand Exporters Reports of the Turkish Exporters Assembly (TİM-1000) at least once, have been examined. Firms other than these were not included in the study. The time dimension covers the years 2016-2020. Financial data of the units are taken from KAP reports. Data that could not be obtained from KAP were obtained from open sources. The sample size consists of 65 companies and the number of observations is 325. Regression analysis and panel data analysis methods were used as research methods. Descriptive statistics are calculated using the Stata 16 program and presented in summary form. A total of 7 hypotheses are tested in the research model. The empirical findings only support (H2), while the other 6 hypotheses do not. The fact that the diversity of board member education level (KYED) expressed in (H2) has been found to have a positive significant relationship on export performance (IHPER), albeit at a limit value, provides up-to-date information. It is also very important that the effects of the size of the board of directors, the role of the chairman of the board and marketing intensity are significant. Empirical findings show that the structure of the board, firm marketing intensity, and demographics of board members affect the export performance of the firm as a whole. As a result, when examining the effect of boards of directors on export performance, findings were interpreted that it is necessary to consider the leadership structure of the company's board of directors, marketing activities and demographic characteristics of the members as parts of a whole.