Savunma kümelenmelerinin küme performanslarının Bulanık AHP yöntemi ile kıyaslanması
Comparison of cluster performance of defense clusters with Fuzzy AHP method
- Tez No: 739971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİF CERGİBOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüz dünyasında teknolojik gelişmeleri takip edebilmek ve çok uluslu şirketlerle rekabet edebilmek, işletmeleri farklı yöntemler uygulamak zorunda bırakmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de bilgi, deneyimin paylaşıldığı, projelerde beraber çalışmayı esas alan ve coğrafi olarak işletmelerin yoğunlaşması sağlayan kümelenmelerde üye olarak yer almaktır. Ülkelerin ve bölgelerin büyümesinde ve gelişiminde katkı sağlayan bu oluşumlar, özellikle ülkenin güvenliğinin sağlanması için gerekli olan yüksek maliyetli teknolojik ürünlerin üretiminde kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, savunma kümelenmelerinin küme performanslarını ölçerek, kıyaslanması olup, savunma kümelenmelerinin performanslarını artırması için öneriler sunmaktır. Çalışmada Bulanık AHP yöntemi kullanılmıştır. Alan yazını taraması sonucu, 43 alt kriter, 8 ana kriter altında sınıflandırılmıştır. Çalışmada 4 savunma kümelenmesinin küme performansları ölçülmüştür. Bu çalışmaya göre, finansal ana kriterinin küme performansının ölçülmesinde en önemli ana kriter olduğu ve en az önemli ana kriterin ise küme kriteri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Küme performansının ölçümünde faydalanılacak alt kriterler arasında ulusal ve bölgesel kalkınmadaki etkisi alt kriterinin en önemli olduğu görülmüştür. Uzmanların değerlendirmelerine göre küme performansı en başarılı olan savunma kümelenmesinin SAHA İstanbul olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, businesses have to apply different methods in order to follow technological developments and compete with multinational companies. One of these methods is to be a member in clusters where knowledge and experience are shared, which is based on working together on projects and which provides a geographical concentration of businesses. These clusters, which contribute to the growth and development of countries and regions, have a critical importance especially in the production of high-cost technological products necessary for the security of the country. The aim of this study is to measure and compare the cluster performances of defense industry clusters and to offer suggestions to increase the performance of defense clusters. Fuzzy AHP method is used in the study. The 43 sub-criteria obtained from the literature review are classified under 8 main criteria. In the study, the cluster performances of 4 defense clusters are measured. According to the findings of the study, it was concluded that the financial main criterion is the most important main criterion in measuring the cluster performance, and the least important main criterion is the cluster criterion. Among the sub-criteria to be used in the measurement of cluster performance, the effect on national and regional development sub-criterion was found to be the most important. According to the evaluations of the experts, it has been determined that the defense cluster with the most successful cluster performance is SAHA Istanbul.