Yeni medya ve siyasal iletişim bağlamında Türkiye'de siyasal katılımın demokratikleşme sürecine etkisi
The effect of political participation on democratization process in Turkey in the context of new media and political communication
  1. Tez No: 739972
  2. Yazar: GÖKHAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL SAYIMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
Yeni medya, siyaset yapma biçimlerini değiştirdiği kadar siyasal iletişim yöntemlerini de değiştirmeye başlamıştır. Bu yeni yöntemlerin odak noktası, demokrasinin gereklerinden biri olan siyasal katılımdır. Özellikle yeni medyanın seçmenler tarafından yoğun bir biçimde kullanılması, siyasal katılıma olanak sağlamaktadır. Böylece seçmenler, politik süreçlerde daha etkin ve aktif olmaktadır. Bu düşünce ekseninde çalışmanın ana sorunsalı; seçmenlerin siyasal iletişim pratikleri çerçevesinde yeni medyayı kullanma biçimlerinin demokrasiye etkisinin olup olmadığı, siyasal katılımda yeni medyanın rolünün ne olduğu, demokrasiyi sağlamada nasıl bir görev üstlendiği ve yeni medyanın karar alma süreçlerinde doğrudan katılıma olanak tanıyıp tanımadığı üzerine kurulmuştur. Dolayısıyla yapılan bu araştırma, Türkiye'de doğrudan demokrasinin inşa edilmesi sürecinde yeni medyanın rolünü ortaya koyarak seçmenlerin politik alana katılımını ve karar alma süreçlerinde yer almalarını amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak Türkiye İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması'nda (İBBS) düzey-1 bölgelerinde yer alan seçmenlerden alan araştırması ile veriler toplanmıştır. Çalışma kapsamında toplam 1057 kişiye anket tekniği ve yedi kişiyle de görüşme tekniği uygulanmıştır. Çalışmanın nicel sonucunda; katılımcıların gündemi takip etmek, haberlere erişmek, politik bilgiye ulaşmak ve politik paylaşımlarda bulunmak amacıyla yeni medyayı kullandıkları tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada geleneksel siyasal katılım yollarının tercih edilmediği, katılımcıların siyasal ilgilerinin, kanaatlerinin, kararlarının ve eylemlerinin oluşmasında yeni medyanın oldukça önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın nitel sonucunda ise; katılımcılar yeni medyanın siyasal katılımda başat rolünün olduğunu, demokratik sistemde seçmenler için bireysel denetleme mekanizması görevi üstlendiğini, apolitik ve siyasal ilgisi bulunmayan seçmenlerin siyasal alana ilgilerini artıran bir araç olduğunu ve politik aktörler için de apolitik seçmenlere ulaşmada ilk tercih edilen araç olduğunu ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The new media has begun to change the political communication methods as well as the ways of practicing politics. The focus of these new methods is political participation, which is one of the requirements of democracy. Especially the intensive use of the new media by the voters stimulates political participation. Thus, voters become more effective and active in political processes. The main problem addressed in this study is whether the way the voters use the new media within the framework of their political communication practices has an effect on democracy, what the role of the new media in political participation is, what role it plays in ensuring democracy, and whether the new media enables direct participation in decision-making processes. Therefore, this research aims to involve the voters in the political field and enable them to take part in the decision-making processes by revealing the role of the new media in the process of building direct democracy in Turkey. For this purpose, data were collected through field research from level-1 region voters according to the Nomenclature of Territorial Units for Statistics (NUTS) classification for Turkey. Within the scope of the study, the questionnaire technique was applied to a total of 1057 people and the interview technique was applied to seven people. The quantitative result of the study demonstrated that the participants use the new media in order to follow the agenda, access the news, reach political information and make political posts. In addition, it was concluded in the study that the traditional ways of political participation were not preferred, and that the new media was very important in the formation of the political interest, opinions, decisions and actions of the participants. As the qualitative result of the study, participants expressed that the new media has a principal role in political participation, it acts as an individual control mechanism for voters in the democratic system, it is a mean that increases the interest of apolitical and non-political voters in the political field, and it is the first preferred mean for political actors to reach apolitical voters.