Kolaj tekniğinin Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin soyut resim yapma becerilerine etkisi
The effect of the collage technique on the abstract drawing skills of Fine Arts High School students
  1. Tez No: 739987
  2. Yazar: ALPASLAN YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNAZ KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kolaj Resim Tekniğinin Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin soyut resim yapma becerilerine etkisini belirlemektir. Araştırma çalışması 2021-2022 eğitim öğretim yılının güz döneminde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Elazığ Kaya Karakaya Güzel Sanatlar Lisesi 10.sınıfta öğrenim gören 10 öğrenci oluşturmuştur. Beş haftalık bir plan hazırlanmıştır. Araştırma zayıf deneysel bir araştırmadır. Tek denekli çalışma grubuna öncelikle ön test ve ön soyut resim çalışması uygulanmıştır. Beş haftalık kolaj tekniği bilgisi verildikten sonra tekrar son test ve son soyut resim çalışması yaptırılmıştır. Ön test ve son test sonuçları başarı ölçeği ile değerlendirilmiş. Çalışma grubunun yaptıkları soyut resim çalışmalar ise Dereceli Puanlama Ölçeği kullanılarak en az 3 yıl görsel sanatlar öğretmeni olarak görev yapmış öğretmenler tarafından değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulguları deneysel işlem sonrasındaki kolaj ve soyut resim konularındaki akademik başarı düzeyleri deneysel işlem öncesindeki kolaj ve soyut resim konularındaki akademik başarı düzeylerine göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Ayrıca gerçekleştirilen soyut resim uygulamalarının deneysel işlem sonrasındaki kolaj resim tekniği ile soyut resim çalışmaları deneysel işlem öncesindeki soyut resim çalışmalarına kıyasla daha başarılı oldukları tespit edilmektedir. Elde edilen ön test ve son test puan farklarına göre kolaj tekniğinin, soyut resim yapma başarısı üzerindeki etkisi olumlu test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of Collage Painting Technique on the abstract painting skills of Fine Arts High School students. The research study was carried out in the fall semester of the 2021-2022 academic year. The study group of the research consisted of 10 students studying in the 10th grade of Elazig Kaya Karakaya Fine Arts High School. A five-week plan has been prepared. Research is poor empirical research. First of all, pre-test and preliminary abstract painting work were applied to the single-subject study group. After five weeks of collage technique information was given, a final test and a final abstract painting study were made. Pre-test and post-test results were evaluated with an achievement scale. The abstract painting works of the study group were evaluated by the teachers who worked as a visual arts teacher for at least 3 years using the Graded Rating Scale. The findings of the study showed that the academic achievement levels in collage and abstract painting after the experimental procedure were significantly higher than the academic achievement levels in collage and abstract painting before the experimental procedure. In addition, it is determined that the abstract painting applications carried out with the collage painting technique after the experimental process and the abstract painting studies are more successful than the abstract painting studies before the experimental process. According to the pre-test and post-test score differences obtained, the effect of the collage technique on the achievement of abstract painting was tested positively.