COVİD-19 pnömonisi tanılı hastaların yatış, taburculuk gereksinimleri ile PSI/PORT, CURB 65, DECAF, priest skorları arasındaki ilişki
The relationship between PSI/PORT, CURB65, DECAF, priest scores and hospitalization or discharge requirements in patients with COVıD-19 pneumonia
  1. Tez No: 740091
  2. Yazar: DURSUN BUĞRA DEREYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Corona Virus Disease-19 (Covid-19) pandemisi nedeniyle acil servislerin yoğunluğu artmış, hastanelerde yoğun bakımlar ve yataklı servisler dolmuş, acil servislerde yatış bekleyen hastalar artmış, hasta bakımları sırasında zorluklar yaşanmıştır. Bu nedenle Covid-19 hastalarının yatış ve taburculukları konusunda acil servis doktorlarına kolaylık sağlayarak hasta sirkülasyonunu hızlandırmak amacıyla kolay uygulanabilir yöntemler olan skorlama sistemlerinin kullanışlı olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, dört skorlama sisteminin Covid-19 pnömonili hastaların acil servisten taburculuk, servise yatış, yoğun bakıma yatış, bir aylık mortalite açısından sonlanımları ile ilişkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine 1 Kasım 2020- 31 Temmuz 2021 tarihleri arasında başvuran, COVID-19 tanılı, dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalar alınmıştır. Hastane Bilgi ve Yönetim Sistemi (HBYS) üzerinden hastaların başvuru anındaki ilgili değerleri ile PSI/PORT, CURB-65, DECAF, ve PRIEST skorları hesaplanarak kaydedilmiştir. Acil servisten taburcu edilenler, servise yatırılanlar, ve yoğun bakıma yatırılanlar olmak üzere üç grup olacak şekilde hastalar sınıflandırılmıştır. p değeri
Özet (Çeviri)
Aim of The Study: Due to the Corona Virus Disease-19 (Covid-19) pandemia, the density of emergency departments has increased, the number of patients waiting for hospitalization in emergency services has increased, and difficulties have been experienced during patient care. Therefore, scoring systems, which are easy-to-apply methods, can be useful for hastening patient circulation by facilitating emergency department doctors in hospitalization and discharge of Covid-19 patients. This study, aimed to determine the relationship between four scoring systems and the outcomes of patients with Covid-19 pneumonia in terms of discharge from the emergency department, admission to the ward, admission to the intensive care unit, and one-month mortality. Materials and Methods: Patients diagnosed with COVID-19 who applied to the emergency department of Ankara Training and Research Hospital between 1 November 2020 and 31 July 2021 and met the inclusion criteria were included in this study. PSI/PORT, CURB-65, DECAF, and PRIEST scores were calculated and recorded with the relevant values of the patients at the time of admission via the Hospital Information and Management System (HIMS). Patients were classified into three groups: those discharged from the emergency department, those admitted to the service, and those admitted to the intensive care unit. p-values