The effects of augmented reality technology in situated English language learning
Artırılmış gerçeklik teknolojisinin durumlu İngilizce öğrenimindeki etkileri
- Tez No: 740164
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM SONER SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte öğretmenlerin kullandığı eğitim materyalleri de değişmiştir. Geleneksel teknolojilerin yerini yeni teknolojiler almaya başladı. Yeni teknolojilerden biri olan Artırılmış Gerçeklik (AG) de eğitimcilerin kafasında büyük yankı uyandırmış ve İngilizce derslerine entegre edilmeye başlamıştır. Bu yeni eğitim teknolojilerine paralel olarak, bu yeni teknolojileri kullanmaya ve öğretme-öğrenme süreçlerini şekillendirmeye yönelik yeni öğrenme teorileri ve yaklaşımları da geliştirilmiştir. Durumlu Öğrenme öğrencilerin gerçek hayat deneyimleri kazanmalarını sağladığı için öğrenciler aktif olarak gerçek dünya aktivitelerine dahil olabilmektedirler. AG araçları, Durumlu Öğrenme kullanımının faydalarını en üst düzeye çıkarmak için uygun araçlardır. Bu çalışmanın amacı, AG' in İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin dinleme becerileri üzerindeki etkilerini keşfetmektir. Bu araştırmanın katılımcılarını Ankara ilindeki 3 özel ortaokulda öğrenim gören 84 beşinci sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Bu çalışma 3 kontrol grubu ve 3 deney grubundan oluşan yarı deneysel bir çalışmadır. Bu çalışmanın sonuçları, tüm deney gruplarının İngilizce dinleme sınavında önemli başarı gösterdiğini ve öğrencilerin derslerde AG kullanımına karşı olumlu bir tutum sergilediklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The educational materials used by teachers have changed with the development of technology. New technologies have started to replace the traditional ones. As one of the new technology, Augmented Reality (AR) has made a splash in the minds of educators and started to be integrated into English Language Teaching (ELT). In parallel with these new educational technologies, new learning theories and approaches to utilize these new technologies and shape the teaching and learning processes have been developed. Since Situational Learning Theory (SLT) puts students in authentic situations, the students can be actively immersed in real-world activities, AR tools are very precise tools to maximize the benefits of usage of SLT. The purpose of this study was to discover the effects of AR on EFL students' listening skills. The participants of this study were 84 fifth-grade students in 3 private secondary schools in Ankara, Turkey. It was a quasi-experimental study with 3 control groups and 3 experimental groups. Results of this study indicated that all the experimental groups indicated significant success in English listening tests and the students had a positive attitude towards the use of AR in courses.