Kahkaha yogasının postpartum dönemdeki kadınların anksiyete ve stres düzeylerine etkisi
The effect of laughter yoga on the anxiety and stress levels of women in the postpartum period
- Tez No: 740203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SİS ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kahkaha yogasının postpartum dönemdeki kadınların anksiyete ve stres düzeylerine etkisinin belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Bu araştırma Randomize kontrollü çift kör bir çalışmadır. Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinde doğum yapmış 144 (71 deney, 73 kontrol) lohusa kadın ile 15 Haziran 2021 - 19 Temmuz 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmada deney grubundaki kadınlara 4 hafta, haftada iki kez toplamda 8 seans kahkaha yogası uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında Anket formu, Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği ve Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of laughter yoga on the anxiety and stress levels of women in the postpartum period. Material and method: This study is a randomized controlled double-blind study. It was conducted with 144 (71 experimental and 73 control) puerperant women who gave birth in Atatürk University Health Research and Application Center between 19 June 2021 and 15 July 2022. In the study, 8 sessions of laughter yoga were applied to the women in the experimental group for 4 weeks and twice a week. Questionnaire form, Postpartum Specific Anxiety Scale and Perceived Stress Scale were used to collect data.