Acil servise sık başvurusu olan ve olmayan hastaların demografik özellikleri, hastane yatışı, mortalite ve maliyet açısından karşılaştırılması
Comparison of patients with and without frequently admission to emergency department in terms of demographic characteristics, hospital admission, mortality and cost
  1. Tez No: 740320
  2. Yazar: ÖMER FARUK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK, UZMAN MEHMET KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
AMAÇ: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 2021 yılı içerisinde sık başvurusu olan ve sık başvurusu olmayan hastaların demografik verilerini, hastane yatışlarını, acil serviste vefat oranlarını ve maliyetlerini karşılaştırarak grupların uygunsuz başvuru oranlarını ve hastane bütçesine etkilerini ölçmek hedeflenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Etik kurul onayı alınmasının ardından 01.01.2021 ile 31.12.2021 tarihleri arasında hastanemizin acil servisine başvuran hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, hastaneye yatış durumları ve acil serviste vefat etme durumları Hastane Bilgi Yönetimi Sistemi'nden alınmıştır. Hastanemizin fatura sisteminden hastaların her başvurusu için kesilen faturalar alınmıştır. Alınan veriler veri madenciliği yöntemiyle birleştirilmiştir. 18 yaş altı hastalar, COVID-19 tanısı alan hastalar ve veri uyumsuzluğu olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Acil servise yılda 4 veya 4ten fazla başvurusu olan hastalar sık başvuru grubu, yılda 4ten az başvurusu olan hastalar seyrek başvuru grubu olarak kategorize edilmiştir. Her iki gruptaki hastaların demografik verileri, hastane yatış durumları, acil serviste vefat oranları ve maliyetleri karşılaştırılmıştır. BULGULAR: 131.495 hasta verisi analiz edilmiştir. Acil servise sık başvuran hastaların oranı %10 olarak gözlenmiştir. Sık başvurusu olan hastaların seyrek başvurusu olan hastalara göre yaş medyan değeri daha düşük, kadın/erkek oranı daha yüksek, hastaneye yatış oranı daha yüksek, acil serviste vefat oranı daha düşük saptanmıştır. Sık başvurusu olan hastaların seyrek başvurusu olan hatalara göre maliyetleri de oldukça fazladır. Tüm farklılıklar istatistiksel olarak anlamlıdır. Acil servise başvuran hastaların tamamı değerlendirildiğine hastaların yaklaşık %50'sinin 39 yaş ve altında olduğu, yaş ilerledikçe hastaların yatış oranlarının, acil serviste vefat oranlarının ve maliyetlerinin arttığı tespit edilmiştir. Bu artış da istatistiksel olarak anlamlıdır. SONUÇ: Tüm dünyada acil servislere başvurular artmaktadır. Artan talep karşısında kaynaklar kısıtlıdır. Acil servise sık başvurular acil servislerin yoğunluğunun önemli sebeplerinden biridir. Sık başvuru yapan hastaların daha genç ve hastane maliyetlerinin de önemli ölçüde fazla olduğu görülmüştür. Özelde genç popülasyon genelde tüm toplum için acil servise başvurularda“acil”kavramı için toplumsal bilinç oluşturulmalıdır. Acil olmayan sebepler için hastalar aile hekimliği ve polikliniklere yönlendirilmeli ve buralara ulaşım kolaylaştırılmalıdır. Acil servislerdeki yoğunluğun çözümü için akademik, siyasi ve toplumsal çözümler üretilmelidir. ANAHTAR KELİMELER: Acil Servis, Sık Başvurular, Maliyet Analizi
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: We aimed to measure the inappropriate application rates and effects on the hospital budget by comparing the demographic data, hospitalizations, death rates and costs of frequent users of emergency department and infrequent usersof emergency department who applied to Health Sciences University Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital in 2021. MATERIALS AND METHODS: After the approval of the ethics committee, patients who applied to the emergency department of our hospital between 01.01.2021 and 31.12.2021 were included in the study. The demographic data of the patients, their hospitalization and death in the emergency room were obtained from the Hospital Information Management System. Invoice costs of the patients were obtained from the hospital financial unit. The received data were combined with the data mining method. Patients under the age of 18, patients diagnosed with COVID-19, and patients with data inconsistency were excluded from the study. Patients with 4 or more admissions to the emergency department per year were categorized as frequent admissions, and patients with less than 4 admissions per year were categorized as infrequent admissions. Demographic data, hospitalization status, death rates and costs of the patients in both groups were compared. RESULTS: 131,495 patient data were analyzed. The rate of frequent users of the emergency department was determined as 10%. Patients with frequent admissions were found to have a lower median age, higher female/male ratio, higher hospitalization rate, and lower death rate in the emergency department than patients with infrequent admissions. In addition, the costs of patients with frequent applications are considerably higher than those with infrequent applications. All differences are statistically significant. When all patients were evaluated, it was seen that approximately 50% of the patients were 39 years and younger. It has been determined that hospitalization rates, death rates and costs in the emergency department increase with increasing age. This increase is also statistically significant. CONCLUSION: Admissions to emergency services are increasing all over the world. Resources are limited in the face of increasing demand. Frequent users of the emergency department is one of the important reasons for the intensity of the emergency department. It was observed that the patients who applied frequently were younger and the hospital costs were significantly higher. Social awareness should be created for the concept of“urgent”. For non-urgent reasons, patients should be directed to family medicine and polyclinics. Access to these places should be facilitated. Academic, political and social solutions should be produced to solve the density in emergency services. KEYWORDS: Emergency department, Frequent users, Non-urgent users, Cost