Perakendecilerin çevresel sürdürülebilirlik stratejilerinin tüketicilerin algıları üzerinde etkisi
The effect of retailers' environmental sustainability strategies on consumers' perceptions
  1. Tez No: 740323
  2. Yazar: MUHAMMAD SHAHJAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERTCAN TAŞÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giderek artan çevre sorunları ve bunların olumsuz etkilerinden dolayı devletlerin, işletmelerin, toplumların ve akademisyenlerin çevresel sürdürülebilirliğe olan ilgisi artmıştır. Tüketiciler, satın alma ve tüketim kararları verirken çevre konusuna daha fazla dikkat ve önem vermekte. Aynı şekilde sürdürülebilir üretim ve tüketim için çeşitli politikalar, yasal düzenlemeler ve stratejiler geliştirilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada perakendecilerin çeşitli çevresel sürdürülebilirlik faaliyetleri, fayda belirginlikleri ve fiyat stratejilerinin tüketicilerin samimiyeti algısına ve satın alma niyetine etkilerinin belirlenmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing environmental problems and their effects have increased the interest of governments, businesses, societies and academicians in environmental sustainability. Consumers give more attention and importance to the environment while making purchasing and consumption decisions. Therefore, various policies, legal regulations and strategies have started to be developed for sustainable production and consumption. In this study, it has been tried to determine the effects of retailers' various environmental sustainability activities, benefit salience and price strategies on consumers' perception of sincerity and purchase intention.