Türk Ceza Kanunu'nun 87/4. maddesinde düzenlenen neticesi sebebiyle ağırlaşan yaralama suçu
Article 87/4 of the Turkish Penal Code crime of injury due to its consequence
  1. Tez No: 740350
  2. Yazar: ŞERİFE BÜŞRA ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çalışmamızda Türk Ceza Kanunu'nun 87/4. maddesinde düzenlenen neticesi sebebiyle ağırlaşan yaralama suçu incelenmiştir. Birinci bölümde, neticesi sebebiyle ağırlaşan suç kavramının benzer kavramlardan farkı ortaya konarak, açıklanmıştır. Failin kusurunun kapsamı dışında kalan neticelerden sorumluluğunun esasları belirlenmiş ve hukuk düzenindeki varlığı Anayasal ilkelerle açıklanmıştır. İkinci bölümde, klasik suç inceleme metodu çerçevesinde suçun maddi ve manevi unsurları belirlenmiş olup, illiyet bağının özellikleri değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, suçun özel görünüş şekillerine ilişkin olarak, iştirak, teşebbüs, içtima, gönüllü vazgeçme ve etkin pişmanlık hükümleri açıklanmıştır. Kovuşturma, yaptırım, zamanaşımı ve görevli mahkeme kavramları neticesi sebebiyle ağırlaşan yaralama suçu nezdinde detaylandırılmıştır. Çalışmamızın tamamında mevzuat, doktrin ve yargı içtihatları bir bütün halinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the crime of injury, which is aggravated due to the result regulated in Article 87/4 of the Turkish Penal Code, has been examined. In the first chapter, the difference between the concept of aggravated crime and other similar concepts is presented and explained. The principles of the responsibility of the offender for the consequences which are beyond the scope of her/his fault have been determined and its existence in the legal order has been explained by the Constitutional principles. In the second chapter, the material and moral elements of the crime were determined within the framework of the classical crime analyzing method, and the characteristics of the relation of causality were evaluated. In the third chapter; regarding the special appearance of the crime; the provisions of participation, complicity, accomplices, voluntary renunciation, and effective repentance are explained. It is detailed within the framework of the crime of injury, which is aggravated as a result of the concepts of prosecution, sanction, the statute of limitations, and a competent court. In all of our work, legislation, doctrine, and judicial jurisprudence have been evaluated as a whole.