Hannah Arendt'te sorumluluk ve daha iyi bir dünyanın mümkünlüğü üzerine
On responsibility and possibilitiy of a better world in Hannah Arendt
- Tez No: 740376
 - Danışmanlar: PROF. DR. METİN BECERMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Felsefe, Philosophy
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
“Başka türlüsü mümkün değil, en iyisi bu”diyenlere inat, içinde bulunduğumuz çağın sorunlarıyla başa çıkmanın ve daha iyi bir dünya kurmanın yollarını ararken, Arendt gibi bir düşünüre başvurmak oldukça öğretici ve ufuk açıcı bir yerde durabilir. Zira Arendt, bizlere en umutsuz zamanlarda dahi beklenmedik başlangıçlar yapabilmek için ihtiyacımız olan tüm olanaklara sahip olduğumuzu ve asla bize öğretilmek istendiği gibi çaresiz olmadığımızı hatırlatır. O, insanın anlayan ve eyleyen bir varlık olarak daha iyi bir dünya kurma gücüne sahip olduğunu ve daha iyi bir dünyayı kurmakla da yükümlü olduğunu söyler. Bu düşüncesini devrimler tarihinin örnekleriyle temellendiren Arendt, bu dünyayı daha iyi bir yer haline getirme sorumluluğuyla bizleri dünya için düşünmeye ve dünya için eylemeye davet eder. Bu çalışma, Arendt'in yapmış olduğu çağrının dikkate alınmasının bir sonucu olup, sorumluluk ile ilişkisinde daha iyi bir dünya kurmanın mümkünlüğü problemini onun başlattığı tartışma içerisinden ele almak amacıyla yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
While looking for ways to cope with the problems of our age and to establish a better world, despite those who say“There is no other way, this is the best”, applying to a thinker like Arendt can be quite instructive and illuminating. Because Arendt reminds us that we have all the possibilities we need to make unexpected starts even in the most desperate times, and that we are never helpless as we were taught. She says that human being, as a being who understands and acts, has the force to establish a better world and is responsible for establishing a better world. Basing this thought on examples from the history of revolutions, Arendt invites us to think and act for the world, with the responsibility of making this world a better place. This study is the result of considering the call made by Arendt and was written to address the problem of the possibility of establishing a better world in relation to responsibility, from the discussion that she started.