Cinsel işlevlerin kasık fıtığı ameliyat kararındaki yeri ve farklı fıtık onarımlarının etkisi(prospektif randomize klinik çalışma)
The role of sexual functions in the decision for inguinal hernia and the effect of hernia repair techniques on sexual functiona prospective randomized clinical trial
- Tez No: 723723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİZ ALTINLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, kasık fıtığı cerrahisi kararında cinsel işlevlerin rolünü ve laparoskopik ve açık fıtık onarım tekniklerinin cinsel işlev üzerine etkilerini araştırmaktır. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Genel Cerrahi Polikliniğine başvuran olgular incelenerek, çalışma kriterlerine uyanlar çalışmaya dahil edilerek 2 gruba ayrıldı: Grup I'de 20 hastaya Lichtenstein tamiri ve Grup II'de 20 hastaya laparoskopik total ekstrapreperitoneal fıtık onarımı (TEPP) yapıldı. Kasık fıtığının hastaların cinsel isteklerini olumsuz etkilediği belirlendi. Laparoskopik ve açık kasık fıtığı onarım tekniklerinin cinsel işlevler açısından herhangi bir olumsuz ya da olumlu etkisi saptanmadı. Kasık fıtıklarının onarımı, uygulanan cerrahi yöntem ne olursa olsun cinsel istek üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the role of sexual functions in the decision for inguinal hernia surgery and the effects of laparoscopic and open hernia repair techniques on sexual function. The cases who presented to the 2. Outpatient Clinic for General Surgery at Haydarpasa Numune Training and Research Hospital were examined and those who complied with the study criteria were included in the study and divided into 2 groups: 20 patients in Group I underwent Lichtenstein's repair and 20 patients in Group II received laparoscopic total extrapreperitoneal hernia repair (TEPP).It was identified that inguinal hernia negatively affected the sexual drives of patients. No negative or positive effects of laparoscopic and open inguinal hernia repair techniques in terms of sexual functions were identified. The repair of inguinal hernias have a positive effect on sexual drive regardless of the surgical method employed.