Mediastinal ince iğne aspirasyonunun tanısal değeri
Diagnostic value of mediastinal fine needle aspiration
- Tez No: 740406
- Danışmanlar: UZMAN ARMAN POLUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, 1995-1997 yılları arasında Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Göğüs Cerrahisi Merkezi 3. Göğüs Hastalıkları Kliniği'nde yatarak tetkik edilen mediastinal kitle ve/veya LAP'li 30 olguda CT rehberliğinde kitle veya LAP'den İİA'u yapmak suretiyle yöntemin değişik hastalık gruplarındaki tanısal değeri araştırılmak istendi. İİA yöntemi ile 30 olgunun 28'inde (%93,3) yeterli materyal elde edildi. 30 olgunun 23' malign (%76,6), 7'si benign (%23,3) idi. Tüm olgulardaki İİA sitoloji sonuçları bronkoskopi, mediastinoskopi veya torakotomi ile; 2 tbc olgusundan birinde klinik ve radyolojik izlem, diğerinde balgamın Löwenstein-Jensen kültüründe ARB pozitifliği konfirme edilerek esas tanıya gidildi. Yöntemin duyarlılık, özgüllük ve doğruluk oranlarının hesaplanması sonucunda tüm olgular genelinde duyarlılığın %86, özgüllüğün %100 ve doğruluğun %76 olduğu saptandı. Bu oranların malign ve benign gruplardaki dağılımına bakıldığında; malign olgularda duyarlılığın %85, özgüllüğün %100, doğruluğun %91 olduğu; benign olgularda ise bu oranların sırasıyla %100, %100, %28 olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, in 30 patients with mediastinal mass and/or LAP who were hospitalized in Yedikule Chest Diseases Hospital and Thoracic Surgery Center 3rd Chest Diseases Clinic between 1995-1997, CT-guided FNA from mass or LAP was performed. It was aimed to investigate the diagnostic value of the method in different disease groups. Sufficient material was obtained in 28 (93.3%) of 30 cases with the FNA method. Of the 30 cases, 23 were malignant (76.6%) and 7 were benign (23.3%). FNA cytology results in all cases were determined by bronchoscopy, mediastinoscopy or thoracotomy; Clinical and radiological follow-up in one of the 2 TB cases and ARB positivity in the Löwenstein-Jensen culture of the sputum in the other were confirmed, and the main diagnosis was made. As a result of the calculation of the sensitivity, specificity and accuracy rates of the method, it was determined that the sensitivity was 86%, the specificity was 100% and the accuracy was 76% in all cases. Considering the distribution of these rates in malignant and benign groups; in malignant cases, the sensitivity was 85%, the specificity was 100%, and the accuracy was 91%; In benign cases, these rates were observed to be 100%, 100% and 28%, respectively.