Dik trendelenburg pozisyonunda yapılan robot yardımlı laparoskopik operasyonlarda sürüş basıncı yaklaşımıyla ventilasyonun periopearatif dönemdeki etkilerinin belirlenmesi
Determining the effects of ventilation with driving pressure approach in the periopearative period in robot-assisted laparoscopic operations performed in the steep trendelenburg position
  1. Tez No: 740418
  2. Yazar: EZGİ UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL İZDEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Dik Trendelenburg pozisyonunda robot yardımlı operasyonlarda, en düşük sürüş basıncına göre kişiselleştirilmiş PEEP'le ventilasyonun, sabit PEEP uygulanan ventilasyonla karşılaştırarak, intraoperatif hemodinami ve akciğer mekanikleriyle, postoperatif pulmoner fonksiyonlara etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra, dik Trendelenburg pozisyonunda robotik cerrahi planlanan hastalar, sürüş basıncına göre kişiselleştirilmiş PEEP'le ventilasyon (Grup S) ve sabit PEEP'le ventilasyon (Grup K) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Pozisyondan sonra Grup K'da volüm kontrollü modda tidal volüm(VT) 6 mL/kg, PEEP 4 cmH2O, inspiratuar duraklama %30 ayarlandı. Grup S'de aynı VT'de rekruitment manevrası sonrası, en düşük sürüş basıncıyla en düşük PEEP değeri saptanıp uygulandı. Pnömoperitoneum sonrasında her iki grup; basınç kontrollü modda, rutin monitörizasyon parametreleri ve alınan kan gazı değerleriyle takip edilip, PaO2/FiO2 oranı hesaplandı. Entübasyon, Trendelenburg, ve pnömoperitonyum sonrası, 5., 10.dk'larda, sonrasında 15 dk da bir, ekstübasyon öncesi, Ppik, Pplato, sürüş basınçları kaydedildi. Hastalar postoperatif 24. ve 48. saatte pulmoner komplikasyonlar açısından incelendi. Preoperatif ve cerrahi sonrası USG ile incelenen akciğer alanları, modifiye akciğer ultrasonu skorlama sistemiyle (LUS) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to determine the effects of individualized PEEP ventilation set to the lowest driving pressure on intraoperative hemodynamics, lung mechanics and postoperative pulmonary functions compared to fixed PEEP ventilation in robot-assisted operations performed in the steep Trendelenburg position. Materials and Methods: After approval of the Ethics Committee, the patients who were scheduled for robotic surgery in the steep Trendelenburg position were divided into 2 groups: ventilation with individualized PEEP (Group S) set to the lowest driving pressure and ventilation with fixed PEEP (Group K). After positioning, tidal volume (VT) was set to 6 mL/kg, PEEP to 4 cmH2O, inspiratory pause to 30% in volume-controlled mode in Group K. After pneumoperitoneum, both groups were monitored with, in pressure-controlled mode, routine monitoring parameters and blood gas values taken and the PaO2/FiO2 ratio was calculated. Ppik, Pplato and driving pressures were recorded after intubation, at 5th and 10th minutes after Trendelenburg, and pneumoperitoneum, and then every 15 minutes, pre-extubation. The patients were examined for pulmonary complications at 24th and 48th postoperative hours. The lung areas examined by USG before and after surgery were evaluated with a modified lung ultrasound scoring system (LUS).