Evaluating an English distance education program of the Faculty of Law in a Turkish university through CIPP Model
Bir Türk üniversitesinde Hukuk Fakültesi'ne sunulan İngilizce uzaktan eğitim programının bağlam, girdi, süreç ve ürün (BGSÜ) modeli ile değerlendirilmesi
- Tez No: 740422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, bir vakıf üniversitesinde Hukuk Fakültesi öğrencilerine sunulan İngilizce Uzaktan Eğitim programının öğrenci görüşleri açısından değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, Modern Diller Bölümü tarafından sunulan ENG121 (Temel İngilizce I), ENG221 (Temel İngilizce III) ve ENG321 (İş Yaşamı için Temel İngilizce) dersleri, Stufflebeam (1971) tarafından geliştirilmiş olan CIPP (Bağlam, Girdi, Süreç, Ürün) program değerlendirme modeli kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemi 289 Türk öğrenciden oluşmaktadır. Betimsel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmada nicel veriler, demografik bilgi formu ve Orhan (2016) tarafından geliştirilmiş olan ve 36 maddeden oluşan Uzaktan Eğitimle Yürütülen İngilizce Dersi Öğretim Programını Değerlendirme Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Ölçekten elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler (frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma) kullanılmış ve bu bağlamda SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25. sürümden yararlanılmıştır. Verilerin analizi tüm dersler için ayrı ayrı yapılmış ve katılımcıların ölçeğin bağlam, girdi, süreç ve ürün alt boyutlarına vermiş olduğu cevapların frekansları, yüzdeleri, ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanıp raporlanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler toplam ölçek ve alt boyutlar açısından incelendiğinde, tüm derslere devam eden öğrencilerin programdan orta düzeyde memnun oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin programın en çok süreç boyutundan memnun oldukları görülürken, en olumsuz görüş belirttiği boyut ürün boyutu olmuştur. Programın boyutlarına ilişkin öğrenci görüşleri ders bazında incelendiğinde küçük farklılıklar gösterse de ortak görüş programın diğer dersleri tamamlayıcı nitelikte olmadığı, konuşma ve yazma becerileri ile ilgili yeterince kaynak sağlamadığı ve programın sonunda bu becerilerin yeterince geliştirilemediği yönündedir. Öte yandan öğrenciler öğretim elemanlarının çeşitli konulardaki yeterliliklerine dair daha olumlu görüşe sahiptirler. Çalışmanın sonuçları programda müfredat, içerik, hedefler, öğretim metotları ve materyaller açısından iyileştirme yapılması gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the English Distance Education program offered to the students of Faculty of Law at a foundation university in terms of student opinions. Within the scope of the study, ENG121 (Basic English I), ENG221 (Basic English III) and ENG321 (Basic English for Occupational Purposes) courses offered by the Department of Modern Languages were evaluated using CIPP (Context, Input, Process, Product) program evaluation model developed by Stufflebeam (1971). The sample of the study consists of 289 Turkish students. In this study, in which the descriptive survey model was used, quantitative data were collected through the demographic information form and the 36-item Evaluation Scale of English Distance Education Program developed by Orhan (2016). Descriptive statistics (frequency, percentage, mean and standard deviation) were employed in the analysis of the data obtained from the scale, and SPSS (Statistical Package for Social Sciences) version 25 was used within this context. The analysis of the data was made separately for all courses, and the frequencies, percentages, means and standard deviations of the responses given by the participants to the context, input, process and product sub-dimensions of the scale were calculated and reported. When the data obtained in the study were analyzed in terms of total scale and sub-dimensions, it was concluded that the students attending all courses were moderately satisfied with the program. While it was seen that the students were most satisfied with the process dimension of the program, the dimension in which they expressed the most negative opinion was the product dimension. Although the views of the students on the dimensions of the program showed slight differences when examined on a course basis, the common view is that the program was not complementary to other courses, did not provide enough resources for speaking and writing skills, and these skills were not developed sufficiently at the end of the program. On the other hand, students have a more positive view of the competency of the instructors in various subjects. The results of the study showed that improvements should be made in the program in terms of curriculum, content, objectives, teaching methods and materials.