Askerî eğiticinin eğitimi programının oluşturulması
Creation of a program for training of military trainers
  1. Tez No: 740431
  2. Yazar: NAZLI TAHTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Eğiticilik ya da öğretmenlik eğitimi, sadece eğitim fakültelerinde, eğitim enstitülerinde değil özel şirketlerde, vakıf ve devlet üniversitlerinde eğitici eğitimi olarak yer almakta ve hayatın birçok noktasında karşımıza çıkmaktadır. Herhangi bir konuda uzmanlığı bulunan birinin, diğer insanlara bunu aktarması için temel eğiticilik becerisi bulunması gerekmektedir. Millî Savunma Üniversitesi, diğer üniversitelerden farklı olarak Askerî öğrencilerin hem iyi birer asker hem de entelektüel vatandaş olarak yetişmeleri için eğitim öğretim gördüğü bir kurumdur. Bu çalışma ile Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı altında yer alan yedi bölümde görev yapan sekiz öğretim elemanı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak görüşülmüş ve güncel bir Askerî Eğitici Eğitimi Programı geliştirilmiştir. Program içerisinde; Eğitim Bilimine Giriş, Eğitimde Program Geliştirme, Eğitim Psikolojisi, Sınıf Yönetimi, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Öğretim Teknolojileri ve Materyal Geliştirme, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, İletişim Becerileri, Rehberlik ve Özel Eğitim, Yetişkin Eğitimi ve Hayat Boyu Öğrenme ve Özel Öğretim Yöntemleri dersine yer verilmiştir. Millî Savunma Üniversitesi içerisinde Askerî Eğiticinin Eğitimi Programını oluşturarak Askerî öğrencilere verilen eğitimin verimliliğinin artması ve öğrencilerin başarı durumlarının artması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Educational or teacher education takes place not only in education faculties, education institutes, but also in private companies, foundation and state universities as educator education and it is encountered in many aspects of life. Someone with expertise in any subject needs to have basic educationalskills to pass it on to other people. The National Defense University, unlike other universities, is an institution where military students receive education in order to raise them both as good soldiers and as intellectual citizens. In this study, eight lecturers working in seven departments under the Educational Sciences Department were interviewed using a semi-structured interview form and an up-to-date Military Trainer Education Program was developed. Within the program; Introduction to Educational Science, Curriculum Development in Education, Educational Psychology, Classroom Management, Teaching Principles and Methods, Instructional Technologies and Material Development, Educational Assessment and Evaluation, Communication Skills, Guidance and Special Education, Adult Education and Lifelong Learning and Special Teaching Methods given. By creating the Military Trainer's Training Program within the National Defense University, it is aimed to increase the efficiency of the education given to military students and to increase the success of the students.