Doğa temelli uygulamaların okul öncesi dönem çocuklarının değerleri üzerindeki etkisi
The effect of nature-based practices on the values of pre-school children
- Tez No: 740456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUNİSE DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı, doğa temelli uygulamaların okul öncesi dönem çocuklarının değerleri üzerindeki etkisini belirlemektir. Doğa temelli uygulamaların çocukların değerleri üzerindeki etkisini belirlemek üzere öntest-sontest ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada bağımlı değişken“çocukların davranışa dönüşen değerleri”, bağımsız değişken ise“Doğa Temelli Etkinlik Programı”olarak belirlenmiştir. Çalışma grubu belirlenirken benzeşik örnekleme yönteminden yararlanılırak; Diyarbakır ili Kayapınar ilçesinde bulunan bağımsız bir anaokuluna devam eden yaşları 60-72 ay aralığında değişen çocuklardan deney ve kontrol grupları belirlenmiştir. Her bir grupta 22 çocuk olmak üzere toplamda 44 çocuk ile çalışılmıştır. Araştırmanın verileri Gür (2013) tarafından geliştirilen“Davranışta Değerler Ölçeği”ile toplanmıştır. Davranışta Değerler Ölçeği deney öncesi ve deney sonrası hem programa katılan gruba (deney grubu) hem de geleneksel eğitime devam eden gruba (kontrol grubu) uygulanmıştır. Ölçekten elde edilen verilerin analizi yapılırken Bağımlı Örnekler t Testi ve Bağımsız Örnekler t Testi kullanılmıştır. Yapılan analizlerden yola çıkılarak doğa temelli uygulamaların okul öncesi dönem çocuklarının değer kazanımları üzerinde etkili ve kalıcı olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre okul öncesi öğretmenlerine, ebeveynlere, araştırmacılara ve eğitim programcılarına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of nature-based practices on the values of preschool children. In order to determine the effect of nature based practices on children's values, semi-experimental design with pre-test, post-test and control groups was used. In the study, the dependent variable was determined as“values of children transforming into behavior”and the independent variable was determined as“Nature Based Activity Program”. While determining the study group, homogeneous sampling method was used; experimental and control groups were determined from children aged between 60 and 72 months, attending an independent kindergarten in the Kayapınar district of Diyarbakır province. It was studied with 44 children, 22 children from the experimental group and 22 children from the control group. The data of the research were collected through the“Behavior Values Scale for Children”developed byGür (2013).“Behavior Values Scale”was applied to both the group participating in the program (experimental group) and the traditional education group (control group) before and after the experiment. While analyzing the data obtained from the scale, Paired Sample t test and Independent t Test were used. Based on the analyzes made, it was concluded that nature-based practices are effective and permanent on the value acquisition of preschool children. According to the results of the research, suggestions were made to preschool teachers, parents, researchers and legislators.