De L'Amour dans le rouge et le noir et la chartreuse de parme de Stendhal
Stendhal'ın 'Kırmızı ve Siyah' ile 'Parma Manastırı''da aşk'a dair
  1. Tez No: 74046
  2. Yazar: HAMZA KUZUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL BOZBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET XIX. yüzyıl Fransız yazarlarından, Stendhal Fransız edebiyatında önemli bir konuma sahiptir. Başyapıtı olan Kırmızı ve Siyah ile dünya edebiyatında da kendinden söz ettirmiştir. Realizmin öncüsü olmakla birlikte aynı zamanda romantik akımının içerisinde bulunmuş, özellikle Racine et Shakespeare eseriyle romantizmin esaslarını belirleyen bir yazar olmuştur. Realizmin en belirgin göstergesi ise romanlarındaki konularının gerçek olaylarla benzer noktalar bulunmasından kaynaklanmasıdır. Ayrıca eserlerinde kahramanlarının psikolojik yönlerini ayrıntılı bir şekilde tasvir etmiştir. Yazarın bu inceleme metodu ise bu çalışmamızın akışını yönlendirecek olan yöntem olacaktır. Çalışmamızın ilk bölümünde Kırmızı ve Siyah adlı romanının baş kahramanı Julien Sorel'in yaşadığı aşk maceralarını temel konu olarak aldık. Bu kişinin hayatını incelerken, aslı köylü olan, zeki ve azimli bir insanın aşkı kullanarak esas hedefi olan yüksek bir mevkiye sahip olma hırsını incelemeye çalıştık. İkinci bölümünde ise Parma Manastırı adlı romanı, roman kahramanı Fabrice del Dongo, kahraman olarak karşımıza çıkıyor. Fabrice, siyasi entrikalarla, zehirlenme hadiseleriyle aynı aile arasındaki aşk ihtiraslarını, çeşitli aşk maceraları ile XIX. yüzyıl İtalya'sından ziyade XVI. yüz yıl İtalya'sında yaşanan aşk olaylarını bizlere hatırlatır. Çalışmamızda incelediğimiz iki eser olan, Kırmızı ve Siyah ile Parma Manastırı romanlanndaki ve Aşka Dair adlı teorik eserdeki aşkı oluşturan esasları ve yazarın kendi hayatındaki aşk olaylarını karşılaştırarak irdelemeye çalıştık. Bu çalışmamızda, ülkemizde henüz yeterince incelenmemiş olan Aşka Dair eserindeki aşkı oluşturan aşamalarıda örneklerle açığa çıkarmayı amaç edindik.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Stendhal, who is one of the French writers of the XLXth century has an important place in French Literature. His major work entitled Red and Black made him popular in the world of literature too. He is not only the initiator of realism but also he has been in the romantic movement. He has been a writer who determined the principles of romanticism by his work entitled Racine and Shakespeare. That the subjects in his novels reflect similarity with those in the events is one of the most significant characteristics of realism. Moreover, the writer has described the psychological mood of his characters in detail in his novels. The writer's present research method will be the method that will determine our study. In the first chapter of this study, our primary concern is the love affairs of Julien Sorel, who is the major character in the novel Red and Black. While analyzing this person's life, we have tried to study the strong desire of an individuel who is a villager in origin, clever and ambitious to have a higher status by using the love of a person. In the second chapter, Fabrice del Dongo shows up as a major character in the novel entitled Parme Monastery. Fabrice reminds us the love affairs experienced in the XVIth century Italy rather the XTXth century Italy, through political intrigues, events of poisoning, love passions among the members of the same family, and various love affairs. In these two novels entitled Red and Black and Parme Monastery, we have tried to study love affairs of the major characters and that of the writer by taking into account the underlying principles of love presented in the theoretical book On Love. In this study, we have aimed to clarify the steps of love based on the book On Love that has not been analyzed elaborately in our country.