Süt birinci azı dişlerin erken kaybının daimi birinci azı dişlerin sürme ve gelişimine etkisi
Effects of EARLY loss of pri̇mary molars on the eruptionand development of permanent first molars
- Tez No: 740462
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ŞEN TUNÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı; tek taraflı süt birinci azı dişin erken kaybında aynı yarım çenedeki daimi birinci azı dişin gelişim ve sürmesinin etkilenip etkilenmediğini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmada 5 ile 7 yaş arasında (6,7±0,7 yıl), tek taraflı süt birinci azı diş kaybı bulunan toplam 82 çocuk hastaya ait dijital panoramik radyografiler değerlendirildi. Aynı radyografi üzerinde diş kaybı olan ve olmayan taraftaki daimi birinci azı dişlerin; diş gelişimi, sürme hızı ve sürme doğrultusu karşılaştırıldı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde t testleri ve Wilcoxon işaretli sıra testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this retrospective study is to evaluate whether the development and eruption time of the permanent first molar was affected by the early loss of the unilateral primary first molar in the same quadrant. Material and Methods: In this study, digital panoramic radiographs of 82 pediatric dental patients who aged 5 to 7 years (6.7±0.7 years) with unilateral primary first molar loss were evaluated. Permanent first molars' on the quadrant with and without tooth extraction in the same radiograph of a patient were compared by tooth development, eruption timing and eruption direction. T-tests and Wilcoxon signed rank tests were used for the statistical evaluation of the data.