Birinci daimi molarların ektopik erüpsiyon prevalans ve karakteristiğinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of the prevention and characteristics of ectopic eruption of the first permanent molar
- Tez No: 685115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL KESKİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Daimi birinci molar dişlerin ektopik erüpsiyonu, dişin anormal mesioangular erüpsiyon açısı nedeniyle süt ikinci molar dişin kronunun distalinde sıkışması ile sonuçlanan yerel bir sürme bozukluğudur. Bu çalışmanın amacı, Gaziantep Üniversitesi, Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı'na başvuran çocuklarda ektopik birinci daimi molar dişlerin prevalansını, karakteristiğini, dağılımını ve rezorbsiyon derecesine bağlı olarak ektopik erüpsiyonun prognozunu değerlendirmektir. Bu retrospektif çalışma yaşları 5 ile 12 arasında değişen 7070 hastanın panoramik radyografilerinin incelenmesi ile gerçekleştirildi. Hastaların yaşı ve cinsiyeti, ektopik daimi birinci molar dişlerin sayısı ve konumu, çift taraflı veya tek taraflı oluşumu, süt ikinci molar dişlerinin distal köklerinin rezorbsiyon derecesi ve sürecin prognozu değerlendirildi. Ektopik erüpsiyonun başlangıç değerlendirmesi süt molar dişlerin distal köklerinin rezorbsiyon derecelerine göre, takip sonrası değerlendirmesi ise geri dönüşümlü-geri dönüşümsüz tiplerine göre kategorize edildi. Tanımlayıcı istatistikler sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma olarak verildi. Veriler ki-kare testleri kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. İncelenen 7070 vakanın 144'ünde 221 ektopik daimi birinci molar diş tespit edildi ve prevalans %2 olarak bulundu. Yaşları 5 ile 12 yıl arasında değişen 144 hastanın yaş ortalaması 8.04 yıldı.
Özet (Çeviri)
Ectopic eruption of permanent first molars is a local eruption disorder that results in impaction of the crown of the primary second molar distal due to the abnormal mesioangular eruption angle of the tooth. The aim of the present study was to evaluate the prevalence, distribution, and characteristics of ectopically erupted first permanent molars in children admitted to Gaziantep University, Department of Pediatric Dentistry, and also the prognosis of the ectopic eruption depending on the resorption degree. This retrospective study was performed by examining panoramic radiographs of 7070 patients aged 5 to 12 years. The age and gender of the patients, the number and location of ectopic first permanent molars, bilateral or unilateral formation, degree of resorption of the distal roots of primary second molars, and prognosis of the process were evaluated. The ectopic eruption was categorized according to the degree of resorption of the distal roots of the primary molars at the initial assessment, and was categorized according to the reversible-irreversible types at the follow-up appointment. Descriptive statistics were given as numbers, percentages, mean and standard deviation. Data were statistically analyzed using chi-square tests. 221 ectopic permanent first molar teeth were detected in 144 of 7070 cases examined, and the prevalence was found to be 2%. The mean age of 144 patients, whose ages ranged from 5 to 12 years, was 8.04 years.