Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye'nin hadis ilmi açısından değeri
Value by hadith science of Tam Ilmihal Seadet-i Ebediyye
- Tez No: 740472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tam İlmihal Seadeti Ebediyye isimli kitap, Hüseyin Hilmi Işık tarafından, ilmihal mantığıyla hazırlanan, halka günlük İslami hayatında yardımcı olmayı amaçladığı bilgileri öğretmek düşüncesiyle tercüme edilmiş metinlerden oluştuğu ifade edilen bir eserdir. Eserin önemli bir kısmını İmam-ı Rabbani'ye ait mektupların tercümesi oluşturmaktadır. Ehlisünnete yapılan sık vurgu, tasavvufa ait konular, fıkıh ilminin gerekliliği, İngilizlerin kurduğu Vahhabiliğin sebep olduğu kötülükler ve mevzu hadis konusuna dair yapılan açıklamalar kitabın öne çıkan başlıca konularıdır. İlk basıldığı tarihten itibaren herkese ulaştırılması hedeflenen bu kitapta diğer ilmihallere nazaran daha fazla hadis-i şerifin yer alması ve mevzu rivayetlere dair ortaya koyduğu görüşler dikkat çekicidir. Ayrıca bir ilmihalde hangi konuların yer alması gerektiğine dair yaygın bakış açısının dışına çıkılmıştır. Hüseyin Hilmi Işık'ın kimyager olması sebebiyle fen konularının da halka öğretilmesi gereken temel İslami konuların ayrılmaz parçası olarak kabul edilmiştir. Tasavvuf konularının sık işlenmesiyle birlikte, çok ince meselelerin konu edildiğine de rastlamak mümkündür. Hüseyin Hilmi Işık'ın eserinde hadise-Sünnete bakışı diğer benzer eserlerden farklılık arz etmektedir. Hadis-Sünnet bilgisi, Hadis Usulü anlayışı, Mevzu rivayetlere yaklaşımı, hadisleri aktarırken kullandığı tabirler, metotları ve kitapta kullandığı hadisleri aldığı kaynaklar vs. temelde bir hadis eğitimi almamış olması, onun hadise yaklaşımında görülmektedir. Hadis alım kriterlerinden hadis adına kullandığı tabirlere kadar daha önceden alanda kullanılmayan ifadelere yer vermesi veya kendince tanım geliştirmesi fevkalade dikkat çekicidir. Bütün bu farklılıkların Hadis İlmi'nin metodolojisi çerçevesinde incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The book called Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye is a work that is prepared by Hüseyin Hilmi Işık with the logic of catechism and is said to consist of texts translated with the aim of teaching the information that he aims to help the public in their daily Islamic life. An important part of the work is the translation of letters belonging to Imam-i Rabbani. The frequent emphasis on ahl as-sunnah, the subjects of sufism, the necessity of the science of fiqh, the evils caused by the Wahhabism founded by the British, and the explanations on the fabricated hadith are the main topics of the book. It is remarkable that this book, which is aimed to be delivered to everyone since its first publication, contains more hadiths than other catechisms and the views it presents about the fabricated hadiths. It is also taken out of the general view of what subjects should be included in a catechism. Since Hüseyin Hilmi Işık is a chemist, he saw science subjects as an integral part of the basic İslamic subjects that should be taught to the public. Along with the frequent treatment of sufism issues, it is also possible to come across very subtle issues. In Hüseyin Hilmi Işık's work, his view of the hadith-sunnah differs from other similar works. Knowledge of hadith-sunnah, mentality of hadith method, approach to fabricated hadiths, expressions he used while transferring hadiths, methods and sources from which he used hadiths in the book, etc. the fact that he basically did not receive a hadith education is seen in his approach to hadith. It is remarkable that he included expressions that were not used in the field before, from the criteria for hadith acquisition to the terms he used in the name of hadith, or that he developed a definition in his own way. We tried to examine all these differences within the framework of the methodology of the science of hadith.