Havayolu yolcu taşımacılığında farklı fiyatlandırılan uçuş paketlerinin, algılanan marka kalitesi üzerindeki etkisi
The effect of differently priced flight packages on perceived quality in air passenger transport
  1. Tez No: 740505
  2. Yazar: AYÇA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yıllarda havacılık sektöründe, yaşanan küresel krizlerin de etkisiyle taleplerin dönemsel olarak azaldığı, güçlü markaların varlığını sürdürdüğü ve rekabetin günden güne arttığı görülmektedir. Ülkemizde ve dünyada farklı iş modellerini benimseyen havayolu işletmeleri daha çok yolcuya ulaşabilme amacıyla aynı uçak içerisinde farklı fiyatlandırılan uçuş paketleri ile farklı ürün ve hizmetler sunmaktadırlar. Bu noktada yolcu istek ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulurken, yolcuların marka ile ilgili fikirleri de önem kazanmıştır. Bu araştırmada, havayolu ile seyahat eden 395 kişiden anket yoluyla veri toplanmıştır. Araştırmanın analizleri SPSS 25.0 paket programında gerçekleştirilmiştir. Değişkenlerin güvenilirlik analizi, çoklu regresyon analizi, aracılıkla ilgili analizler ve bağımsız örneklemler için tek faktörlü varyans analizi (One-Way ANOVA) yapılmıştır. Çalışmada, fiyata göre algılanan değer ve marka benzersizliğinin algılanan kaliteyi pozitif yönde etkilediği ancak bu ilişkiler arasında uçuş paketlerinin düzenleyici etkisinin olmadığı; algılanan kalitenin fiyat farkı ödeme istekliliğini pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been observed that the demands of the aviation sector have decreased periodically with the effect of the global crises, meanwhile strong brands continue to exist and the competition is increasing day by day in the sector. Airline companies which is adopting different business models in our country and in the world, offer different products and services with different priced flight packages in the same flight in order to reach more passengers. At this point, while the request and needs of the passengers are taken into consideration, the opinions of the passengers about the brand have also gained importance. In this research, data were collected through questionnaire from 395 people who is airline passengers. The analysis of research has been performed using an SPSS 25.0. Reliability analysis, multiple regression analysis, mediation analyzes and one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) for independent samples has been performed. In this study, it was found that perceived value for the cost and uniqueness affect perceived quality directly and positively, but in this context there isn't moderating effect in flight bundle. It has been determined that perceived quality directly and positively affects the willingness to pay a price premium.