Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ve göç konusu
Turkey-European Union relationships and immigration issue
- Tez No: 740515
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada AB'nin tarihi boyunca üstlendiği roller ve almak zorunda olduğu sorumluluklar özellikle göç sorunları ve nüfus kontrolü konusundaki çalışmalardan yararlanılarak irdelenmiştir. Bu kapsamda değerlendirmeler yapılırken aynı zamanda göç konusunda Türkiye'nin tarihi boyunca oynadığı rol ve AB yolculuğunda tarafsız bil dil ile irdelenmiş, Türkiye'nin AB üyesi olmak için vermiş olduğu mücadele göz önüne serilmiştir. Özellikle göç konularındaki AB'nin sahip oldukları tutum ve mevcut politikaları incelenmiş, günümüzde de halen daha düzgün bir göç politikasına sahip olmaması ve insanların ülkeler arasındaki geçişi gibi konularda özellikle Suriye iç savaşının ardından oluşan uluslararası göç konusundaki eksiklikleri iyice ortaya çıkmıştır. Türkiye, günümüz itibariyle AB'ne üyelik için en fazla çaba sarf eden ve bu konuda en fazla mücadele eden ülke konumundadır. AB ise Türkiye'nin birliğe tam üyeliği konusundaki çalışmasına rağmen, bu tezin içerisinde pek çok yerde üzerinde durulduğu sebeplerden ötürü, yani Türkiye'nin nüfusunun fazla olması, yapılan dayatmaların bazılarının asla kabul edilebilecek veya sineye çekilecek gibi olmaması ve başta Yunanistan olmak üzere AB üyesi olan bazı ülkelerin Türkiye'nin birliğe tam üyeliğini istememesi ve Türkiye'nin birliğe tam üyeliğinin önüne taş koymaları gibi sebeplerden ötürü Türkiye'nin birliğe tam üyeliği henüz gerçekleşmemiş ve ne yazık ki yakın bir zamanda da gerçekleşecekmiş gibi de durmamaktadır. Bu çalışma, AB'nin göç politikalarını nasıl şekillendirdiğini, 2011'de yaşanan Suriye iç savaşı kaynaklı oldukça çok miktarda gerçekleşen göçün dünya ülkeleri üzerinde yarattığı endişe, AB'nin göç politikaları konusundaki hazırlıksızlığı ve yetersizliğinin ortaya çıkmasının günümüzdeki bu kaotik ortam nasıl yaratıldığını ve Türkiye-AB ilişkilerinin göç sorunlarından önce ve sonrasını karşılaştırarak yürütmüş olduğum bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the roles that the EU has assumed throughout its history and the responsibilities it has to take are examined by making use of studies on migration problems and population control. In this context, while making evaluations, the role of Turkey in migration throughout its history and its journey to the EU were examined objectively, and Turkey's struggle to become an EU member was revealed. In particular, the attitudes and current policies of the EU on migration issues have been examined, and the deficiencies in international migration, especially after the Syrian civil war, on issues such as the fact that it still does not have a smoother migration policy and the transition of people between countries have been revealed. As of today, Turkey is the country that makes the most effort and struggles most for EU membership. On the other hand, the EU, despite its work on Turkey's full membership to the union, for reasons that are emphasized in many places in this thesis, namely, Turkey's large population, the fact that some of the impositions can never be accepted or tolerated, and the EU member states, especially Greece. Turkey's full membership to the union has not been realized yet, and unfortunately, it does not seem like it will happen in the near future, due to reasons such as some countries not wanting Turkey's full membership to the union and putting stones in front of Turkey's full membership to the union. This study examines how the EU has shaped its migration policies, how the large amount of migration caused by the Syrian civil war in 2011 has caused concern over the countries of the world, how this chaotic environment has been created by the EU's unpreparedness and inadequacy regarding migration policies. It is a study I conducted by comparing the before and after migration problems of EU relations.