Singapur model ve çözülmüş örnekler metotlarının öğrencilerin sayılar alanındaki sözel problemleri çözme başarılarına etkisi
The effect of Singapore model and worked-out examples methods on students' success level on solving word problems related to numbers
- Tez No: 740528
- Danışmanlar: PROF. DR. SENİYE RENAN SEZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Araştırmada matematiksel problemleri çözme üzerine tasarlanan Singapur model ve çözülmüş örnekler metotlarının problem çözme başarısı üzerine etkileri ayrı ayrı araştırılmıştır. Bu etkilerin araştırılmasında ön test-son test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma karma bir araştırmadır. Araştırmada nitel ve nicel verilerden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 6. sınıfa devam eden 61 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma, devlet ortaokulunda bulunan üç altıncı sınıf şubesi ile yürütülmüştür. Gruplara ön test uygulandıktan sonra bu şubelerden ikisi deney, biri kontrol grubu olarak yansız atama yöntemi ile seçilmiştir. Hazır gruplar deney ve kontrol gruplarına seçkisiz olarak atandıktan sonra deney gruplarında etkililiği incelenen öğretim yöntemleri uygulanmıştır. Kontrol grubu ise okul öğretimine devam etmiştir. Eğitimsel etkinliklerin ardından tüm gruplara ön test ile aynı olan son test uygulanmıştır. Daha sonra ön test ve son test puanlarındaki değişim tek faktörlü kovaryans analizi (ANCOVA) ile analiz edilerek incelenmiştir. Araştırmacı tarafından ön test-son test olarak altıncı sınıf sayılar alanına ilişkin sözel problemler başarı testi geliştirilmiştir. Testin geliştirilmesinde Madde Tepki Kuramına dayalı Çok Yüzeyli Rasch Ölçme Modeli kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin ön test başarı puanları kontrol edildiğinde, son test başarı puanları arasında çözülmüş örnekler metodunun uygulandığı deney grubu 2 lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Çözülmüş örnekler metodunun uygulandığı deney grubu 2'de ve kontrol grubunda soruların çözümünde büyük oranda aritmetik yöntem tercih edilirken, Singapur model metodun uygulandığı deney grubu 1'de ise çoğunlukla Singapur model metot kullanılmıştır. Soruyu yeterince anlamadan çözmeye çalışan, kavramsal bilgi eksikliği olan ve dört işlem becerisi yetersiz öğrencilerin sorulara doğru cevaplar veremedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the worked-out examples method and Singapore model method on sixth-grade students' problem solving skills were separately analyzed. To this end, pre- and posttest results along with a control group were utilized through a semi-experimental design. Also, both qualitative and quantitative analysis were used. The subjects of the study were 61 sixth-grade students. The study involved three sixth-grade classrooms at a public school. After the pretest was conducted, two classrooms were randomly chosen as experimental groups and one as a control group. After the experimental and control groups were determined, one of the two problem solving methods were utilized for instruction in each of the experimental groups. Whereas the control group was instructed in the usual fashion. Following the intervention, in all three groups, the posttest, which was identical to the pretest, was conducted. Significant differences in the pre-test and post-test scores were analyzed with one-way covariance analysis (ANCOVA). The researcher developed a pre and post-problem solving achievement test for word problems of numbers at the sixth-grade level. In developing this test many-facets Rasch measurement model based on Item Response Theory was used. In the analysis it was indicated that when pretest results were considered, experimental group 2, using the worked-out examples method, had a statistically relevant advantage in their posttest scores. In the post test, while the arithmetic approach to problem solving was most commonly used by students in experimental group 2 (using the worked-out examples method) and the control group, in experimental group 1, where Singapore model method was taught, this method was widely utilized. In general, in all groups, students who started solving the problem without sufficiently understanding it, and those lacking the conceptual understanding and arithmetical skills on four operations, could not solve the problems correctly.