Mekanik bel ağrılı hastalarda yorgunluk, uyku kalitesi, korku kaçınma inanışlarının fonksiyonel yetersizlikle ilişkisi
Relation of fatigue, sleep quality and fear avoidance beliefs with functional disability in patients with mechanical LOW back pain
- Tez No: 740615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR OTAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmadaki amacımız mekanik bel ağrısı (MBA) olan hastalarda yorgunluk, uyku kalitesi ve bel ağrısına bağlı görülen korku kaçınma inanışlarının ağrı nedeniyle günlük yaşamda sebep olduğu fonksiyonel yetersizliğin etkisini araştırmaktır. Gpower3.1 programı ile yapılan post hoc güç analizi, çalışmamızın gücünün %97 olduğunu göstermiştir. Çalışmaya yaşları 21 ile 65 arasında değişen mekanik bel ağrılı 152 birey (100 kadın, 52 erkek) dâhil edildi. Verilerin toplanmasında "Hasta değerlendirme formu, yorgunluk şiddeti ölçeği, Pittsbugh uyku kalitesi indeksi, korku kaçınma inanışlar anketi, Oswestry engellilik indeksi'' kullanıldı. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, Oswestry engellilik indeksinden elde edilen fonksiyonel yetersizlik puanları ile uyku kalitesi, yorgunluk ve korku kaçınma inanışlarının iş ile ilgili faaliyetler alt bölümü arasında istatistiksel olarak anlamlı düşük-orta dereceli bir korelasyon olduğu belirlendi (p0.05). Sonuç olarak mekanik bel ağrılı hastalarda uyku kalitesi bozuldukça, yorgunluk şiddeti arttıkça ve korku kaçınma davranışı artıkça mekanik bel ağrısına bağlı görülen fonksiyonel yetersizliğin arttığı saptandı. Bu nedenle MBA'lı bireyler içerisinde fizik tedavi hekimleri, fizyoterapistler, ortopedistler, nörologlar, psikologlar ve psikolog bulunduğu bir ekip tarafından multidisipliner bir bakış açısı ile değerlendirilmeli ve tedavisi planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study is to investigate the effect of fatigue, sleep quality and fear avoidance beliefs related to low back pain in patients with mechanical low back pain in daily life due to pain. Post hoc power analysis with Gpower3.1 program showed that the power of our study was 97%. has shown. A total of 152 individuals (100 females, 52 males) with mechanical low back pain aged between 21 and 65 years were included in the study.“Patient evaluation form, fatigue severity scale, Pittsbugh sleep quality index, fear avoidance beliefs questionnaire, Oswestry disability index”were used to collect data. According to the results obtained from the study, it was determined that there was a statistically significant low-moderate correlation between the functional disability scores obtained from the Oswestry disability index and the work-related activities subsection of sleep quality, fatigue and fear avoidance beliefs (p0.05). As a result, it was determined that functional disability due to mechanical low back pain increased as sleep quality deteriorated, fatigue severity increased and fear avoidance behavior increased in patients with mechanical low back pain. For this reason, individuals with MBA should be evaluated and treated from a multidisciplinary perspective by a team of physical therapy physicians, physiotherapists, orthopedists, neurologists, psychologists and psychologists.