Abies equi-trojani'de ibre yanıklığına neden olan Sydowia polyspora'ya karşı, biyokontrol ajanı olarak fungal endofitlerin in vitro çalışması
In vitro study of fungal endophythe as biocontrol agents against Sydowia polyspora, the cause of needle blight in Abies equi-trojani
  1. Tez No: 948598
  2. Yazar: BEYZA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK, DR. DENİZ ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Göknar, odunu dışında dünyanın birçok yerinde peyzaj amacıyla veya noel ağacı gibi değişik amaçlar için üretimi yapılan önemli bir ağaçtır. Göknar ağaçlarında görülen en önemli kuruma nedenlerinden biri Current Season Needle Necrosis= Mevcut (Dönemsel) sezon ibre nekrozu (CSNN) hastalığıdır. Bu araştırmanın amacı da Türkiye'de bu hastalığın tespit edilmesi üzerine endofitik fungusları kullanarak in vitro ortamda CSNN hastalığı etmeni S. polyspora'ya karşı etkinliğini araştırmak ve ileride yapılabilecek bir biyolojik mücadele çalışmalarına katkı sağlamaktır. Bu çalışmada, Ankara Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde bulunan Ilgaz ormanlarında, 2023 yılında Kazdağı Göknarı (A. nordmanniana subsp. equi-trojani) ağaçlarının semptom göstermeyen ibrelerinden toplam 200 ibre örneği alınmıştır. Bu bölgeden 20 farklı ağaçtan alınan ibre örneklerinden endofit fungus izolasyonları yapılmıştır. Sağlıklı olduğu düşünülerek alınan bazı ibrelerde, CSNN belirtisi gösteren ibrelerden etmen fungus tespiti için izolasyonlar yapılmıştır. Semptom göstermeyen ibrelerden yapılan izolasyonlar sonucunda, S. polyspora (1 izolat), A. pullulans (1 izolat), T. rugulosus (1 izolat), Cladiosporium sp. (1 izolat), Penicillium sp. 1 (3 izolat), Penicillium sp. 2 (1 izolat) olmak üzere toplamda 5 endofitik fungus türü izole edilmiştir. Nekrozlu ibrelerde ise etmen fungus S. polyspora, yedi ibreden izole edilmiştir. İzole edilen endofitik funguların bazıları; A. pullulans, T. rugulosus, Penicillium sp. 1, Penicillium sp. 2 izolatları S. polyspora izolatlarına karşı dual (=çift) kültür yöntemi ile karşılıklı olarak ekimi yapılarak inkübe edilmiştir. Kontrol olarak ise S. polyspora izolatlarının karşısına steril agar diski yerleştirilmiştir. Kontrol ve endofitik fungusların miselyal büyümesi onuncu günde bir cetvel yardımı ile ölçülmüş inhibisyon yüzde formülü kullanılarak inhibisyon yüzdesi belirlenmiştir. Sonuç olarak, endofitik fungusların etmen fungus üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to its timber, the fir is an important tree that is produced in many parts of the world for landscaping and other uses such as Christmas trees. Current Season Needle Necrosis (CSNN) is one of the most important causes of drought in fir trees. The aim of this research is to investigate the efficacy of endophytic fungi against Sydowia polyspora, the causal agent of CSNN disease, in vitro and to contribute to future biological control studies. In this study, a total of 200 needle samples were taken from the non-symptomatic needles of Kazdağı fir (A. nordmanniana subsp. equi-trojani) trees in the Ilgaz forests within the borders of the Ankara Forest Management Directorate in 2023. Endophytic fungi were isolated from branch samples collected from 20 different trees in this region. Isolations were made for the detection of the causal fungus from some of the healthy needles taken from the needles showing CSNN symptoms. A total of 5 endophytic fungal species, S. polyspora (1 isolate), A. pullulans (1 isolate), T. rugulosus (1 isolate), Cladiosporium sp.(1 isolate), Penicillium sp. 1 (3 isolates), Penicillium sp. 2 (1 isolate), were isolated from the symptomless needles. Some of the isolated endophytic fungi; A. pullulans, T. rugulosus, Penicillium sp. 1, Penicillium sp. 2 isolates were cultivated and incubated against S. polyspora isolates by dual culture method. As a control, a sterile agar disc was placed opposite the S. polyspora isolates. Mycelial growth of control and endophytic fungi was measured on day 10 using a ruler and the inhibition percentage was determined using the inhibition percentage formula. The results showed that the endophytic fungi were effective against the causal fungus.