Sınıf I, sınıf II ve sınıf III maloklüzyona sahiphastalarda dil kalınlığının ultrasonografiile değerlendirilmesi
Ultrasonographic tongue thickness evaluation of patients with class I, class II and class III maloclusion
  1. Tez No: 740704
  2. Yazar: MEHMET AMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN MURAT CANGER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dilin boyutlarının normalden büyük veya küçük olması dentoalveolar ark ve çenelerin gelişimi açısından önemli bir rol oynayabilmektedir. Bu çalışmada ultrasonografik görüntüleme yöntemiyle dil kalınlığı ölçümleri yapılarak, iskeletsel Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III maloklüzyonlar ile dil boyutları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen bireyler, genel yaş ortalaması 15,9±2,08 olan toplam 36 erkek ve 54 kadından oluşmaktadır. Dil kalınlık ölçümleri temel olarak; mylohyoid kas ile dil dorsumuna kadar olan vertikal mesafenin hesaplanması yolu ile ölçülmüştür. Ayrıca bu ölçümler sefalometrik dil uzunluğu ve dil kalınlığı ölçümleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The size of tongue has an important role in terms of development of jaws and dentoalveolar arches. The aim of this study is to determine the relationship between tongue size and skeletal class I, class II and class III malocclusions through ultrasonographic tongue thickness measurements. The study consist of 36 male and 54 female. The mean age of subjects is 15.9±2.08. Ultrasonographic tongue thickness measurements were performed by accounting the distance between tongue dorsum and surface of the mylohyoid muscle basically. In addition, ultrasonographic tongue size measurements were compared with the cephalometric tongue height and length measurements.