Sınıf I, sınıf II ve sınıf III dişsel maloklüzyona sahip hastalarda dil kalınlığının ultrasonografi ve lateral sefalometrik radyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of tongue thickness in patients with class I, class II and class III dental malocclusion with ultrasonography and lateral cephalometric radiography
- Tez No: 918547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GEDİZ GEDUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, ultrasonografik ve lateral sefalometrik görüntüleme yöntemleriyle ölçülen dil kalınlığı ile iskeletsel Sınıf I, dişsel; Sınıf I, Sınıf II ve Sınıf III maloklüzyonlar arasındaki ilişkiyi incelemek ve her iki görüntüleme yönteminin sonuçlarını karşılaştırmaktır. Çalışmaya, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti kliniğine başvurmuş ve lateral sefalometrik analiz ile iskeletsel Sınıf I maloklüzyon teşhisi konulmuş 90 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların 30 'u dişsel sınıf I maloklüzyona, 30'u dişsel sınıf II maloklüzyona ve 30'u dişsel sınıf III maloklüzyona sahip bireyler olacak şekilde gruplandırılmışlardır. Bu bireylerin dil kalınlığı ölçümleri, hem ultrasonografi (USG) hem de lateral sefalometrik radyografi üzerinden yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between tongue thickness measured using ultrasonographic and lateral cephalometric imaging methods and skeletal Class I, dental Class I, Class II, and Class III malocclusions, as well as to compare the results of both imaging techniques. The study included 90 patients who applied to the Department of Orthodontics at Zonguldak Bülent Ecevit University, Faculty of Dentistry, and were diagnosed with skeletal Class I malocclusion through lateral cephalometric analysis. These patients were grouped into three categories: 30 individuals with dental Class I malocclusion, 30 with dental Class II malocclusion, and 30 with dental Class III malocclusion. The tongue thickness measurements of these individuals were obtained using both ultrasonography (USG) and lateral cephalometric radiography.