Acil serviste COVID-19 pnömonisi tanısı alan hastalarda kandaki interlökin – 6, interlökin – 1 seviyelerinin morbidite ve mortalite öngörmedeki yerinin araştırılması
Prognostic value of interlokin-1 and interlokin-6 levels in COVID-19 pneumonia in emergency depertment
- Tez No: 740773
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
2019 yılında tespit edilen COVID-19(SARS CoV-2) pandemisinde de Dünya Sağlık Örgütü'nün güncel verilerine göre 1 milyonu aşkın kişi pnömoni nedeniyle hayatını kaybetmiştir. COVID-19 enfeksiyonu asemptomatik enfeksiyondan akut solunum yetmezliği sendromuna'na (ARDS) kadar çeşitli klinklerde kendini gösterebilir. Tablonun ağrılaşmasının altında“sitokin fırtınası”olarak adlandırılan hiperinflamatuar süreç sorumlu tutulmaktadır. Hastalığın ilerlemesinde birçok sitokinin ve inflamatuar sürecin önemli öncülleri olan IL-6 ve IL-1β'nın rol oynadığı düşünülmektedir (5). Çalışmamızda Ege Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran 164 COVID-19 hastası prospektif olarak değerlendirildi. Onam veren ve çalışmaya dahil edilen SARS CoV-2 PCR testi pozitif olan hastalardan başvuru esnasında kan örneklemesi yapıldı. Hastane yatışı yapılan hastalardan takip eden 3. ve 7. günlerde de kan örneklemesi yapıldı. Bu hastaların 47'si servise, 38'i yoğun bakım ünitesinde takip edildi. Hastalar, TC. Sağlık Bakanlığı rehberine uygun olarak hafif-orta ve ağır COVID-19 pönomisi olarak kategorize edildi. Altmış iki hasta hafif-orta pnömoni, kırk beş hasta ağır pnömoni olarak değerlendirildi. Yüzotuzbir hasta sağ kalırken, otuzbir hasta öldü. Hastaların mortalite ve pnömoni şiddeti verileri ile IL-6 ve IL-1β düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bunların yanında CRP, LDH, laktat, lökosit sayısı, lenfosit sayısı ve lökosit/lenfosit oranı verileri de değerlendirmeye alındı. Hastaların en sık başvuru yakınması nefes darlığı, halsizlik ve öksürüktü. Ağır pnömoni olarak değerlendirilen hastaların hafif-orta pnömoni izlenenlere göre yaş ortalamasının, solunum sayılarının, nabız değerlerinin daha yüksek olduğu; ağır pnömoni izlenen hastaların acil servis başvularında hipoksik olduğu, oksijen ihtiyaçlarının daha yüksek olduğu görüldü. Mortalite görülen hastalarda sağ kalan hastalara kıyasla başvuıru anı, 3. gün ve 7. gündeki IL-6 düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (0.gün: 43,847,-7,031, 3. gün: 12,440-7,150, 7. gün 9,937-6,384). IL-1β düzeylerinde ise mortalite görülen ve sağ kalan hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (0. gün: 15,399-15,081, 3. gün: 15,312-14,394, 7. gün: 17,588-17,382).
Özet (Çeviri)
In the COVID-19 (SARS CoV-2) pandemic detected in 2019, according to the current data of the World Health Organization, more than 1 million people have died due to pneumonia. COVID-19 infection can manifest itself in various clinks, from asymptomatic infection to acute respiratory failure syndrome (ARDS). The hyperinflammatory process called“cytokine storm”is responsible for the painfulness of the picture. IL-6 and IL-1β, which are important precursors of many cytokines and inflammatory processes, are thought to play a role in the progression of the disease (5). In our study, 164 COVID-19 patients who were admitted to Ege University Hospital Emergency Department were evaluated prospectively. Patients who gave consent and had a positive SARS CoV-2 PCR test included in the study were given blood samples at the time of admission. Blood sampling was performed on the 3rd and 7th following days from hospitalized patients. Of these patients, 47 were followed up in the ward and 38 in the intensive care unit. Patients were categorized as mild-moderate and severe COVID-19 pneumonia in accordance with the guidance of the Turkish Ministry of Health. Sixty-two patients were evaluated as mild-to-moderate pneumonia and forty-five patients as severe pneumonia. One hundred and thirty patients survived, while thirty-one patients died. The aim was to evaluate the relationship between mortality and pneumonia severity data and IL-6 and IL-1β levels. In addition, CRP, LDH, lactate, leukocyte count, lymphocyte count and leukocyte/lymphocyte ratio data were also evaluated. The most common complaints of the patients were shortness of breath, weakness and cough. Patients who were evaluated as severe pneumonia had higher average age, respiratory rates and pulse rates than those with mild-moderate pneumonia; Patients with severe pneumonia were hypoxic in the emergency department and had higher oxygen needs. IL-6 levels at the time of admission, day 3 and day 7 were statistically significantly higher in patients with mortality compared to surviving patients (day 0: 43,847,-7,031, day 3: 12,440-7,150, day 7 9,937-6,384). There was no statistically significant difference in IL-1β levels between the patients who survived and mortality (day 0: 15,399-15,081, day 3: 15,312-14,394, day 7: 17,588-17,382).