Dudak ve damak yarıklı hastaların maksiller sinüs hacminin değerlendirilmesi
Evaluation of the maxillary sinus volume in cleft lip and palate patients
- Tez No: 740907
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATILIM AKKURT
 - Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışmasının amacı tek taraflı dudak damak yarıklı (TTDDY) bireyler ile sağlıklı bireyler arasındaki maksiller sinüs hacim (MSH) farklılıklarının konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na ortodontik tedavi amacıyla başvurmuş yaş ortalaması 12,63±3,83 yıl olan 52 TTDDY'li hastanın (23 kadın, 29 erkek) ortodontik tedavi öncesi alınan KIBT görüntüleri ile yaş ortalaması 12,98±2,50 yıl olan sağlıklı 34 bireyin (18 kadın, 16 erkek) KIBT görüntülerinden oluşmaktadır. Bireylerin MSH ölçümleri ve sefalometrik analizleri Dolphin 3D yazılımı (version 11.9, Dolphin Imaging, Chatsworth, California) ile yapılmıştır. İstatiksel değerlendirmede sürekli değişkenlerin normallik dağılım varsayımına uygunluğu için Kolmogorov-Smirnow testi, homojenliği için Shapiro-Wilk testleri kullanılmıştır. Ortalamalar arası farkların karşılaştırılmasında Independent Samples t-testi ve Paired Samples t-testlerinden yararlanılmıştır. Bulgular: TTDDY grubundaki bireylerin yarık taraf MSH 10608,06±3732,67mm ³, yarık olmayan taraf MSH 11064,62±3901,91 mm³'tür. Ortalama MSH kadınlarda 10068,61±3379,23 mm³ ve erkeklerde 11355,56±3733,77 mm³'tür. Kadınlarda sağ MSH 10068,61±3379,23 mm³, sol MSH 10647,39±3530,64 mm³; erkeklerde sağ MSH 11266,76±3760,27 mm ³, sol MSH 11164,66±4424,84 mm³ olarak hesaplanmıştır. TTDDY grubundaki kadınların sağ ve sol MSH'leri arasında p0,05). Kontrol grubunda ortalama sağ MSH 11470,50±3803,53 mm ³ ve sol MSH 11512,29±4016,78 mm ³ bulunmuştur. Ortalama MSH kadınlarda 11572,67±3969,67 mm³ ve erkeklerde 11512,29±4016,78 mm³ olarak hesaplanmıştır. Kadınlarda sağ MSH 11572,67±3969,67 mm³, sol MSH 11458,72±4041,47 mm³; erkeklerde sağ MSH 11355,56±3733,77 mm³, sol MSH 11572,56±4120,35 mm³ olarak hesaplanmıştır. Kontrol grubunda hiçbir karşılaştırmada istatiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir(p>0,05). Ortalama MSH; TTDDY grubunda 10836,34±3724,97 mm³, kontrol grubunda ise 11491,40±3871,89 mm³ olarak hesaplanmıştır. Gruplar arası karşılaştırmada istatiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir(p>0,05). Sonuç: TTDDY'li ve sağlıklı bireylerin MSH'leri arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. TTDDY'li kadınların anlamlı düzeyde daha büyük sol MSH 'ne sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the maxillary sinus volüme (MSV) differences between unilateral cleft lip and palate (UCLP) patients and healthy individuals by cone beam computed tomography (CBCT). Material and Method: The material of the present study consist of CBCT images of 52 UCLP (23 females, 29 males) patients with a mean age of 12.63±3.83 years who reffered to University of Dicle Faculty of Dentistry Department of Orthodontics for orthodontic treatment and 34 healthy individuals (18 females, 16 males) with a mean age of 12,98±2.50 years. MSV measurements and cephalometric analyzes of individuals were performed with Dolphin 3D software (version 11.9, Dolphin Imaging, Chatsworth, California). Kolmogorov -Smirnov test was used in statistical analysis for the conformity of continuous variables to the assumption of normality distribution and Shapiro-Wilk test was used for homogeneity. Independent samples t-test and paired samples t-test were used to compare the differences between MSV of patients. Results: In the UCLP group MSV of the cleft side and non cleft side were 10608.06±3732.67mm³ and 11064.62±3901.91 mm³ respectively. The mean MSV was 10068.61±3379.23 mm³ in females and 11355.56±3733.77 mm³ in males. In women, right MSV 10068.61±3379.23 mm³, left MSV 10647.39±3530.64 mm³; right MSV was 11266.76±3760.27 mm³ and left MSV was 11164.66±4424.84 mm³ in men. Significant differences were found between the right and left MSVs of the women in the UCLP group (p0.05). In the control group, mean right MSV was 11470.50±3803.53 mm³ and left MSV was 11512.29±4016.78 mm³. The mean MSV was calculated as 11572.67±3969.67 mm³ in females and 11512.29±4016.78 mm³ in males. In women, right MSH 11572.67±3969.67 mm³, left MSV 11458.72±4041.47 mm³; right MSV was calculated as 11355.56±3733.77 mm³, and left MSV as 11572.56±4120.35 mm³ in men. No statistically significant difference was found in any comparison in the control group (p>0.05). Mean MSV was 10836.34±3724.97 mm³ in the UCLP group and 11491.40±3871.89 mm³ in the control group. No statistically significant difference was found in the comparison between the groups (p>0.05). Conclusion: It was determined that there was no significant difference between the MSVs of UCLP and healthy individuals. Females with UCLP were found to have a significantly larger left MSV.