Formulation and characterization of food simulants for cooling and freezing appliances
Soğutma ve dondurma cihazları için gıda simulantlarının formülasyonu ve karaterizasyonu
  1. Tez No: 740908
  2. Yazar: SEÇİL BAYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL MECİT ÖZTOP, DOÇ. DR. EMİN BURÇİN ÖZVURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Elektrikli ev aletleri ve benzeri soğutma ve dondurma cihaz üreticileri, ürünlerinin özelliklerini iyileştirmenin yollarını sürekli araştırmaktadır. Bu tür cihazları tasarlamak ve genelleştirilmiş ve standartlaştırılmış sonuçlar elde etmek için, simulant kullanarak test yöntemleri geliştirmek yeni bir strateji olmuştur. Damlama kaybı, tüketicilerin et çözdürme sırasında yaşadıkları önemli bir problemdir ve buzdolabı üreticileri bu sorunu en aza indirecek cihazlar tasarlamaya çalışmaktadır. Gıda simulantları, çözülme ve hızlı dondurma sırasında gıdaların soğutma ve dondurma tepkilerini taklit etmek için kullanılır. Bu çalışmada, mısır nişastası (%10, %15, %20), kurdlan (%3), agar (%2, %3 and %4) and metil selüloz (%5) gibi farklı hidrokolloidler kullanılarak 'damlama kaybı' için farklı gıda simulantları geliştirilmiştir. Dondurma-çözdürme döngüsü sırasında, gıda simulantları ile birlikte 'gerçek gıdalar' (bonfile ve tavuk göğsü) iki farklı sıcaklıkta (-18oC ve -27oC) 20 saat saklanmış ve oda sıcaklığında 4 saat çözülmüştür. Gıda simulantlarının karakterizasyonu için toplam damlama kaybı, sertlik, dondurma-çözdürme sıcaklık döngüsü, su tutma kapasitesi (STK), NMR ve taramalı elektron mikroskobu (TEM) ölçümleri yapılmıştır. Su dağılımının nasıl değiştiğini gözlemlemek için tüm ölçümler dondurma-çözdürme (DÇ) döngüsünden önce ve sonra yapılmıştır. Gerçek gıda numunelerinin toplam damlama kaybı, çözdürme işlemi boyunca gıda simulantları ile karşılaştırmak için de ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Electrical household and similar cooling and freezing appliance manufacturers are continuously seeking ways to improve properties of their products. To design such appliances and obtain generalized and standardized results, developing test methods using food simulants has been a new strategy. Drip loss is an important problem experienced by the consumers during thawing of meat and refrigerator manufacturers try to design appliances to minimize this problem. Food simulants are used to mimic the cooling and freezing responses of foods during thawing and quick freezing. In this study, different food simulants for 'drip loss' were developed by using different hydrocolloids such as corn starch (10%, 15%, 20%), curdlan (3%), agar (2%, 3% and 4%) and methylcellulose (5%). During freeze-thaw cycle, food simulants along with 'real foods' (sirloin and chicken breast) were stored at two different temperatures (-18oC and -27oC) for 20 h and thawed at room temperature for 4 h. For characterization of the food simulants, total drip loss, hardness, FT temperature cycle, water holding capacity (WHC), NMR and scanning electron microscopy (SEM) measurements were conducted. To observe how water distribution changed, all measurements were conducted before and after FT cycle. Total drip loss of real food samples was also measured to compare with food simulants throughout thawing process.