İç kontrol sistemi ve kalite yönetim sistemi: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi örneği
Internal control system and quality management system: The case of Erzincan Binali Yıldırım Uiversity
- Tez No: 850755
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KEMAHLI GARİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Türkiye'de 2003 yılında yürürlüğe giren 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nun getirdiği en önemli yeniliklerden biri iç kontrol sistemidir. 5018 sayılı Kanun kapsamına dahil olan Yükseköğretim kurumları, iç kontrol sistemini kurmak ve yürütmekle sorumlu tutulmuştur. Günümüzde yükseköğretim kurumları, sadece eğitim hizmeti sunmak amacının dışında tercih edilebilirliğini artırmak ve rakiplerinden bir adım öne çıkabilmek amacıyla kalite odaklı yaklaşımlara da yönelebilmektedir. Bu kapsamda kendi ihtiyaç ve beklentileri çerçevesinde talep eden yükseköğretim kurumları, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi alarak kalite yönetim sistemine ilişkin faaliyetler yürütebilmektedir. İç kontrol sistemi ile kalite yönetim sisteminin Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi örneğinde incelendiği bu çalışmada, her iki sistemin benzer ve farklı yönleri ile birbirine katkısı olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi ve görüşme yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Doküman incelemesi ve görüşme yöntemi ile elde edilen bulgular çerçevesinde, bir kurumda iç kontrol sisteminin varlığının kalite yönetim sisteminin kurulması ve kalite yönetim sistemi belgesi alınmasına katkı sağladığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda, kalite yönetim sistemi kapsamında oluşturulan birçok dokümanın iç kontrol standartlarının yerine getirilmesinde kullanıldığı, böylece iç kontrol sisteminde birçok standart için makul güvence sağlandığı sonucuna varılmıştır. Fakat Türk yükseköğretiminde iç kontrolün yasal bir zorunluluk olması, ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminin ise tercihe bağlı olması göz önünde bulundurulduğunda, iç kontrol sisteminin kalite yönetim sistemini daha fazla beslediği ve kalite yönetim sistemine etkisinin daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important innovations brought by the Public Financial Management and Control Law No. 5018, which came into force in Turkey in 2003, is the internal control system. Higher education institutions within the scope of Law No. 5018 are held responsible for establishing and executing the internal control system. Nowadays, higher education institutions, in addition to just providing educational services, can also turn to quality-oriented approaches in order to increase their preferability and stand one step ahead of their competitors. In this context, higher education institutions that request it within the framework of their own needs and expectations can carry out activities related to the quality management system by obtaining the ISO 9001 Quality Management System certificate. In this study, where the internal control system and the quality management system are examined on the example of Erzincan Binali Yıldırım University, it is aimed to determine whether both systems contribute to each other with their similar and different aspects. The study was conducted using document review and interview methods, which are qualitative research methods. Within the framework of the findings obtained through document review and interview method, it has been determined that the existence of an internal control system in an institution contributes to the establishment of a quality management system and obtaining a quality management system certificate. At the same time, it has been concluded that many documents created within the scope of the quality management system are used to fulfill internal control standards, thus providing reasonable assurance for many standards in the internal control system. However, considering that internal control is a legal obligation in Turkish higher education and the ISO 9001 Quality Management System is optional, it has been concluded that the internal control system feeds the quality management system more and has a greater impact on the quality management system.