Sağlık sistemine duyulan güven ile gebelerde doğum öncesi bakım memnuniyeti ve antenatal anksiyete arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between confidence in the health system, antenatal anxiety and antenatal care satisfaction in pregnancy
  1. Tez No: 740961
  2. Yazar: AYŞEGÜL KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL YAMAN SÖZBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, sağlık sistemine duyulan güvenin gebelerde doğum öncesi alınan bakımdan memnuniyete ve gebelikte yaşanan anksiyeteye etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 165 gebe oluşturmaktadır. Veriler çevrimiçi olarak Tanımlayıcı Bilgi Formu, Sağlık Sistemlerine Güvensizlik Ölçeği (SSGÖ), Doğum Öncesi Bakım Memnuniyet Ölçeği (DÖBMÖ) ve Perinatal Anksiyete Tarama Ölçeği (PATÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Spearman Korelasyon Testi, Mann Whitney U testi, Student t testi, Anova Testi, Kruskal Wallis Testi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Gebelerin yaş ortalaması 27,81±4,66 (min=17, max=49) yıldır. Gebelerin %95,8'i evli, %74.5'i üniversite mezunu, eşlerinin %72,1'i üniversite mezunudur. Gebelerin %44,2'si çalışırken, gebelerin eşlerinin ise %94,5'i çalışmaktadır. Gebelerin %52,7'si gelirini orta olarak algılamakta, %65,5'i büyükşehirde ve %83,6'sı çekirdek ailede yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of trust in the health system on satisfaction with prenatal care and anxiety experienced during pregnancy. The sample of the study consists of 165 pregnant women. Data were collected online with the Descriptive Information Form, Health Systems Distrust Scale (HSDS), Prenatal Care Satisfaction Scale (PCSS), and Perinatal Anxiety Screening Scale (PAS). Number, percentage, mean, standard deviation, Spearman Correlation Test, Mann Whitney U test, Student's t test, Anova Test, Kruskal Wallis Test and multiple regression analysis were used in the analysis of the data. The mean age of pregnant woman was 27.81±4.66 (min=17, max=49) years. 95.8% of pregnant are married, 74.5% of them are university graduates, 72.1% of their spouses are university graduates. While 44.2% of pregnant woman are working, 94.5% of their spouses are working. While 52.7% of pregnant woman are perceive their income as medium, 65.5% live in metropolitan cities and 83.6% live in nuclear families.