Hemşirelerin hasta güvenliği kültürü algıları ve tıbbi hata tutumlarının belirlenmesi
Determination of nurses' perceptions of patient safety culture and attitudes to medical errors
- Tez No: 740962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV YILDIRIM KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, çalışan hemşirelerin hasta güvenliği kültürü algıları ve tıbbi hata yapma tutumlarını belirlemek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde iki devlet hastanesinde çalışan toplam 627 hemşire oluşturmaktadır. Çalışmada yeterli örnek hacminin belirlenmesi aşamasında G-POWER 3.1 paket programı kullanılmıştır. Bu çalışmada ulaşılabilen maximum örneklem ile çalışılarak her iki hastaneden toplam 254 örneklem ile çalışılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel ve mesleki tanıtıcı bilgi formu ,“Hasta Güvenliği Kültürü Ölçeği (HGKÖ) ve ”Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği " (THTÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzdelik, Min, Maks. değerleri, ortalama ( ), standart sapma, Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Ki-kare (X2) testi ve Spearman Korelasyon testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyleri p0.05).
Özet (Çeviri)
The research was carried out as a cross-sectional and descriptive study in order to investigate the effects of nurses working in two state hospitals in Istanbul on their perceptions of patient safety culture and their attitudes towards making medical mistakes. The population of the research consists of 627 nurses working in two state hospitals in İstanbul. In the study, the G-POWER 3.1 package program was used to determine the sufficient sample volume. In this study, we studied with the maximum sample that can be reached, with a total of 254 samples from both hospitals, with n=127 nurses from Tuzla state hospital and n=127 nurses from Sultanbeyli state hospital. The data were collected using the personal and professional descriptive information form created by the researcher, the“Patient Safety Culture Scale (HGKÖ) and the Attitude Scale in Medical Errors (THTÖ)”. In the analysis of the data, number, percentage, Min, Max values, mean ( ) and standard Deviation, Mann Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Chi-square (X2), Spearman Correlation were used, and significance level were accepted as p0.05).