The growth of SNSBSE2 crystal and the investigation ofphysical properties of thermally evaporated snsbse2 thinfilms
SNSBSE2 kristali büyütülmesi ve ısıl buharlaştırma yöntemi ile kaplanan snsbse2 ince filmlerin fizikselözelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 740963
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PARLAK, PROF. DR. AYŞE ÇİĞDEM ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma SnSbSe kristal yapısının ve SnSbSe ince filmlerin yapısal, optik ve elektriksel özelliklerini karakterize etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda SnSbSe kristal yapısı dikey Bridgman yöntemiyle, SnSbSe ince filmler ise cam alttaş üzerine ısıl buharlaştırma yöntemiyle büyütülmüştür. SnSbSe kristalinin yapısal özellikleri, enerji dağılım X-ışını, taramalı elektron mikroskopi, X-ışını kırınımı ve Raman spektroskopi yöntemleriyle analiz edilmiştir. Ayrıca, malzemenin optik özellikleri elipsometri yöntemiyle incelenerek kırıcılık indisi, sönüm katsayısı ve yasak enerji bant aralığı elde edilmiştir. Söz konusu kristalin iletkenliğini ve bu iletkenliğin ışığa olan tepkisini incelemek amacıyla karanlık ortamda ve ışık altında akım-voltaj ölçümü yapılmıştır. Farklı tavlama sıcaklıklarının SnSbSe ince filmlerin fiziksel özelliklerine olan etkisini incelemek amacıyla ince filmler 100 ◦C, 200 ◦C, 300 ◦C and 400 ◦C sıcaklıklarda 30 dakika süreyle tavlanmıştır. Söz konusu ince film örneklerin yapısal özellikleri enerji dağılım X-ışını, taramalı elektron mikroskopi, X-ışını kırınımı, Raman spektroskopi ve atomik kuvvet mikroskopi yöntemleriyle analiz edilmiştir. SnSbSe ince filmlerin optik özellikleri Ultraviole-Görünür ışık spektoskopi yöntemiyle karakterize edilmiş, örneklerin soğurma katsayıları, yasak enerji bant aralıkları ve farklı tavlama sıcaklıklarının bant aralığına olan etkisi değerlendirilmiştir. SnSbSe ince filmlerin iletkenlikleri ve aktivasyon enerjileri sıcaklık bağımlı ışık-kondüktivite ölçümleri sonucunda hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to characterize the structural, optical and electrical properties of both SnSbSe bulk crystal and SnSbSe thin films. For this purpose, SnSbSe crystal were grown and SnSbSe thin film were deposited on glass substrates by using vertical Bridgman and thermal evaporation methods respectively. For SnSbSe bulk crystal, Energy Dispersive X-Ray, Scanning Electron Microscopy, X-Ray Diffraction and Raman measurement were performed to investigate the structural analysis. Also, spectroscopic ellipsometry measurement carried out to obtain index of refraction, extinction coefficient and optical band gap for optical characterization. The I-V measurement of a crystal also performed in dark and illuminated manner for electrical characterization. To examine the effect of annealing on the physical properties of SnSbSe thin films, samples were annealed at 100 ◦C, 200 ◦C, 300 ◦C and 400 ◦C for 30 minutes and one of the samples kept as 'as grown'. The structural properties of these samples were analyzed by Energy Dispersive X-Ray, Scanning Electron Microscopy, X-Ray Diffraction, Raman and Atomic Force Microscopy analysis. For the optical caharacterization, UV-Vis spectroscopy measurement carried out for obtaining absorption coeeficients and the optical band gap of samples and observing the effect of annealing on band gap. For the electrical characterization, the temperature dependent photoconductivity measurement performed for measuring the conductivities and activation energies of samples.