Elektronik sağlık kayıtlarında hemşirelik rollerinin görünürlüğü: karma yöntem çalışma
Isibility of nursing roles in electronic health records: A mixed methods study
- Tez No: 850073
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma, elektronik sağlık kayıtlarında hemşirelik rollerinin görünürlüğünün karma yöntem ile değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Çalışma Eylül – Kasım 2023 tarihleri arasında bir eğitim araştırma hastanesinde görev yapan 161 hemşire ile yürütüldü. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, TIGER Temelli Hemşirelik Bilişimi Yetkinliklerini Değerlendirme Aracı, Elektronik Sağlık Kayıtlarına Kayıt Edilen Girişim Listesi ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılarak toplandı. Nicel verilerin analizi SPSS paket programı kullanılarak, nitel verilerin analizi ise tematik analiz yapılarak değerlendirildi. Çalışmaya dahil olan hemşirelerin çoğunluğunun, kadın %77 (n=124), lisans mezunu %80,7 (n=130), ortalama mesleki deneyim süresinin 9 2,91 (1-16) yıl ve dahili birimlerde %35,4 (n=57) görev yaptığı belirlendi. Hemşirelerin TİGER Temelli Hemşirelik Bilişimi Yetkinliklerinin Değerlendirilmesi ölçeği ortalama toplam puanlarının 2,78 0,57, alt boyut puanlarının ise sırasıyla temel bilgisayar becerileri 2,87 0,62, klinik bilgi yönetimi 2,95 0,58, bilgi okuryazarlığı 2,54 0,68 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
ISIBILITY OF NURSING ROLES IN ELECTRONIC HEALTH RECORDS: A MIXED METHODS STUDY The research aimeds to assess the visibility of nursing roles in electronic health records through a mixed-methods approach. The study was conducted with 161 nurses working in a training and research hospital between September and November 2023. Data were collected using a Personal Information Form, TIGER-Based Nursing Informatics Competency Assessment Tool, Intervention List Recorded in Electronic Health Records, and a Semi-Structured Interview Form. Quantitative data were analyzed using the SPSS software package, while qualitative data were evaluated through thematic analysis. The majority of participating nurses were female (77%, n=124), graduates (80,7%, n=130), with an average professional experience of 9 ± 2,91 (1-16) years, and 35,4% (n=57) were assigned to internal units. The mean total scores for nurses' TIGER-Based Nursing Informatics Competency Assessment were 2,78 ± 0,57 with sub-dimension scores for basic computer skills at 2,87 ± 0,62, clinical information management at 2,95 ± 0,58, and information literacy at 2,54 ± 0,68.