Uzaktan çalışma sıklığının ve dijital liderliğin örgütlerde takım üye etkileşimi üzerindeki etkileri
The effects of remote working frequency and digital leadership on team member exchange in organizations
  1. Tez No: 741090
  2. Yazar: BARIŞ ORAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ORDUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Dijitalleşme hızının artması örgütleri dijital araçları aktif kullanmaya, farklı çalışma yöntemleri uygulamaya ve özelleştirilmiş örgüt yapıları oluşturmaya yöneltmiştir. Bu değişim örgütlerdeki etkileşim ağını ve liderlik stillerini etkilemektedir. Liderlerin aktif bir şekilde dijital araçları kullanması, takımların daha çevik yapıya bürünmesi beklenilmektedir. Dijital liderlik kavramı dönüşen liderlik uygulamalarını, takım üye etkileşimi kalitesi modeli örgüt üyelerinin sosyal değişim teorisi temelinde var olan ilişkilerini modelleyen bir yaklaşımdır. Bu çalışmada dijital liderlik, takım üye etkileşimi ve son birkaç yılın da etkisiyle günümüz şartlarında yaygınlaşan çalışma modellerinden uzaktan çalışmanın ilişkisi incelenmiştir. İstanbul'da çeşitli sektörlerden beyaz yakalı çalışanlarla gerçekleştirilen anket çalışmasıyla dijital olarak ulaşılan 198 katılımcılı verilerle gerçekleştirilen araştırma sonucunda uzaktan çalışma sıklığının ve dijital liderliğin takım üye etkileşimini arttırdığı, uzaktan çalışma süreçlerinde dijital liderlik sergilenmesinin takım üye etkileşimini olumlu etkilediği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in the pace of digitalization has led organizations to use digital tools more actively, to apply different working methods and to create more customized organizational structures. This change affects the interaction network and leadership styles in organizations. It is expected that leaders will actively use digital tools and teams will become more agile. The concept of digital leadership is an approach that models transforming leadership practices, the quality of team member interaction and the relationships of organizational members based on social exchange theory. In this study, the relationship between digital leadership, team member interaction and remote working, which is one of the working models that have become widespread in today's conditions with the effect of the last few years, has been examined. As a result of the research conducted with the data of 198 participants reached digitally through a survey conducted with white-collar employees from various sectors in Istanbul, it was found that the frequency of remote work and digital leadership increased team member exchange, and digital leadership in remote work processes positively affected team member exchange.