Türkiye ve dünyada çalışan yoksulluğu
Working poverty in Turkiye and the world
- Tez No: 821941
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ENSAR YEŞİLYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Econometrics, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmada, yoksulluğun çalışanlar özelindeki değişimi ve dönüşümü ile Türkiye'de çalışan yoksulların tanımlanması ve ülke genelindeki dağılımları ve etkilendiği faktörler araştırılmıştır. Türkiye için uygulanan analizler mikro ekonometrik yöntemler, gelişmekte olan ülkelerin ve en az gelişmiş ülkelerin yer aldığı uygulamalarda ise makro yöntemler kullanılmıştır. İlk olarak mikro veri seti üzerinden Türkiye için çalışan yoksul tanımlaması yapılmış ve çalışan yoksul oranları hesaplanmıştır. Aynı bölümde Lojistik Regresyon Analizi yöntemi ile Türkiye'de çalışan yoksulluk riskini etkileyen faktörler incelenmiştir. Erkeklerde kadınlara göre çalışan yoksul olma riski daha yüksektir. 15-24 yaş aralığında çalışanların yoksul olma riski diğer yaş gruplarına göre daha yüksek iken 45 yaştan sonra çalışan yoksul olma riski azalmaktadır. Kayıt dışı istihdam çalışan yoksul olma riskini arttırmaktadır. Eğitim düzeyindeki artışlar ile çalışan yoksul olma riski azalmaktadır. Daha sonra 1997-1998 eğitim öğretim yılında yürürlüğe giren 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitimin, çalışan yoksullara ait gelir üzerindeki etkileri Fuzzy Regresyon Süreksizlik Tasarımı yöntemi ile araştırılmıştır. Bir yıllık ilave eğitim ile çalışan yoksullara ait fert başına düşen gelir artmıştır. Bir sonraki bölümde, bölgeler arası iç göç ve Suriyeli dış göç üzerinden göçün etkileri incelenmektedir. Bölgeler arası alınan ve verilen göçün çalışan yoksul oranlarını arttırdığı ve çalışan yoksul oranları açısından bölgeler arası mekânsal etkileşim olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Suriyeli sığınmacıların göç ettiği Güneydoğu Anadolu bölgesinde göç ile çalışan yoksullara ait hanehalkı toplam harcanabilir geliri ve fert başına düşen gelirde artış yaşanmıştır. Buna paralel olarak fert başına düşen gelirin yoksulluk sınırına olan uzaklığında azalma görülmüştür. Ayrıca sosyal yardımlarda da azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study investigated the change and transformation of poverty in terms of workers, the definition of the working poverty in Turkiye, its distribution throughout the country and the factors that are affected by it. Micro econometric methods were used in the analyses appliedses for Turkiye, and macroeconomics methods were used in applications involving developing and least-developed countries. First, the working poor for Turkiye was defined through the micro data set, and the working poor ratios were calculated. In the same section, the factors of working poverty risk in Turkiye were examined with the Logistic Regression Analysis method. Men have a higher risk of working poor than women. While the risk of being poor in the 15-24 age group is higher than in the other age groups, the risk of being poor after the age of 45 decreases. Informal employment increases the risk of working poor. With the increase in education level, the risk of working poor decreases. Then, the effects of 8 years of uninterrupted compulsory education, which came into effect in the 1997-1998 academic year, on the income of the working poor were investigated with the Fuzzy Regression Discontinuity Design method. The income per capita of the working poor increased with an additional year of education. In the next section, the effects of migration are examined through interregional internal and Syrian external migration. It has been found that migration between regions increases the working poor rates and spatial interaction between regions regarding working poor rates. In the Southeastern Anatolia region, where Syrian refugees migrated, there has been an increase in the total disposable income of the working poor and the income per capita. Parallel to this, a decrease has been observed in the distance of per capita income from the poverty line. There has also been a decrease in social assistance.