Farklı konsantrasyonlardaki ağır metallerin Penicillium expansum'un üzerine etkileri
Effects of heavy metals at different concentrations on Penicillium expansum
  1. Tez No: 741121
  2. Yazar: AHMET SİDAR YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Penicillium expansum hasat sonrası kayıplara yol açan en önemli patojenlerden biridir. Bu etmen meyve kabuğunun yaralanması sonucu oluşan yara ile ürün içine girmektedir. Bu hastalığa karşı kimyasal mücadele çevre kirliliğine neden olmakta, bu kimyasalların ilk sırasında ağır metaller gelmektedir. Fungal etmenlerin çevre kirliliği ile birlikte ağır metallere toleransı da artmakta, çevre kirliliğinin yanında patolojik olarak bu ortamlarda gelişmesi de tarımsal ürünleri ayrıca tehdit etmektedir. Bu çalışmada, P. expansum'un in vitro koşullarda farklı konsantrasyonlardaki ağır metaller (nikel sülfat, kurşun sülfat, kurşun nitrat, kadmiyum nitrat) 0-500 ppm arası dozlarda verilmiş, fungal etmenin tepkisi ve patojenisitesi üzerine etkileri yanında fungusun tolerans seviyesi, fizyolojik, biyokimyasal ve morfolojik tepkileri araştırılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre fungusun misel ağırlığı ve sporulasyonu artan toksik metal dozları ile azalış gösterirken biyokimyasal olarak proteaz enzim seviyesi düşüş göstermiş, melanin içeriği 150 ppm konsantrasyonuna kadar artış göstermiş daha sonra minimal düzeyde gerçekleşmiştir. Ancak fungal etmenin biyokimyasal parametreleri artan doza karşı linear bir azalış göstermemiş, bu durum fungal etmenin ağır metallere karşı tolerans gösterebileceği kanaatini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Penicillium expansum is one of the most important pathogens causing post harvest damage. This agent enters the host from the wound formed as a result of the injury in the fruit peel. Chemical control against this disease causes environmental pollution, and heavy metals come first among the substances that cause environmental pollution. The tolerance level of the fungal agents to heavy metals increases with environmental pollution, and pathological development in these conditions also threatens agricultural products. In this study, P. expansum was exposed to heavy metals (nickel sulfate, lead sulfate, lead nitrate, cadmium nitrate) at different concentrations in vitro at doses between 0-500 ppm, and its effects on the response and pathogenicity of the fungus, as well as the tolerance level of the fungus, physiological, biochemical and morphological responses, were investigated. According to the results of the analysis, the mycelial weight and sporulation of the fungus decreased with increasing toxic metal doses, while the biochemical protease enzyme level decreased, the melanin content increased up to 150 ppm concentration, and then the responses continued at minimal levels. However, the biochemical parameters of the fungal agent did not show a linear decrease against the increasing dose and this situation led to the conclusion that the fungal agent could tolerate heavy metals.